Logo

Selektivita malých rýb

Slovo „Selektivita“ znamená niečo oddeľovať, vyberať, mať schopnosť vybrať si zo skupiny javov, aktivít ,činností v danej situácii majúc pre nás prioritný význam. Táto činnosť ,tak často skloňovaná medzi lovcami kaprov si s určitosťou zaslúži troška viac pozornosti.

12. 08. 2014, autor: Ivan Fabian
Značka: STARBAITS

Selekcia malých rýb je častým problémom s ktorým musíme zápasiť na mnohých vodách . Vo väčšine prípadoch ,ak vynecháme preteky ,je našim cieľom chytiť čo najväčšiu rybu. Je to logické, každý sa chce posúvať ďalej , pozdvihnúť si svoje rybárske sebavedomie a posúvať svoje osobné méty do vyšších sfér . Ak to tak náhodou u niekoho nie je, tak súboj s veľkou rybou vždy poteší.

lov kaprov

 

Je vždy nutná? Túto otázku som si kládol veľa krát , no nie vždy som na ňu našiel tú správnu odpoveď.

Kedy , kde a ako sa vlastne rozhodnúť pre selekciu malej ryby? Asi len veľmi ťažko sa budeme rozhodovať pre minimalizáciu záberov od malých rýb na jazerách, alebo v období kedy sme radi ,že vôbec dosiahneme záber od ryby. Neviem si totiž dosť dobre predstaviť , aký by malo význam špekulovať zo selekciou rýb napríklad na Casiene ,kde sa väčšina rybárov teší z každého pípnutia signalizátora od kapra. Rovnako si neviem predstaviť preberanie si medzi kaprami v čase ,keď voda je veľmi chladná, aktivita rýb na minime a rovnako zvádzame boj o každý záchvev swingra. Nové jazerá o ktorých máme len minimálne, alebo takmer žiadne informácie o osádke rýb tiež nepokladám práve za najšťastnejšie riešenie ak hneď od začiatku začneme uvažovať o obmedzovaní záberov malých rýb, keď nevieme čo môžeme od danej vody čakať. V minulom roku som navštívil jednu štrkovňu o ktorej som mal len minimum informácií. Tie boli strohé, nekonkrétne a hlavne mnohé jedna druhú vyvracali. Jedna vravela o veľa rybách ,druhá zasa úplne poprela túto informáciu a bola o menšom množstve rýb a len zopár veľkých matadorov. Veľká členitosť terénu , rôzne typy dna ,trávy , korene, mušľové lavice samozrejme sťažovali situáciu v hľadaní úspešných miest. Tu fakt nebol priestor na selekciu rýb, keď po dvoch dňoch som zostal bez záberu a musel vymýšľať ako aspoň nejaký dosiahnuť.

lov kaprov Ivan Fabian

Nakoniec sa to podarilo a nejakú tú rybu som chytil, no bez nejakých úvah a taktík na obmedzovanie záberov od malých rýb. Bolo to skôr o hľadaní miest a rôznych hĺbok, kde sa môže ryba nachádzať. Aké možnosti však máme ,ak chytáme stále malé ryby a nevieme sa dostať k záberu od väčšej ryby. Tu vždy treba vychádzať so situácie , v ktorej sa nachádzame. Na mnohých jazerách či riekach sú úseky, kde sa pravidelne chytajú veľké ryby. Nejedná sa to vždy len o veľké priehrady ,alebo úseky riek ,ale často krát i o malé jazerá. Nedávno som čítal jeden veľmi zaujímavý článok od francúzskeho kaprára, ktorý popisuje správanie sa veľkých rýb na jazere, kde on chytáva. Bolo tam niekoľko veľmi zaujímavých postrehov. Jeden z nich je, že veľké ryby majú v svojej pamäti zakódované tri základné miesta. Tam kde chodia prijímať potravu ,kde oddychujú a kde unikajú pri nebezpečenstve. Väčšinou takéto miesta, kde majú pocit bezpečia sa nachádzajú v blízkosti miesta, kde chodia si plniť svoje bruchá . Sú to predovšetkým rôzne prekážky ,korytá riek a prudké zlomy do hlbokých miest, kde ryba hľadá útočisko pri akomkoľvek náznaku obmedzenia jej slobody. Tieto jeho slová môžem len potvrdiť. Veď veľakrát sa mi stalo, že stačilo presunúť nástrahu do hlbšej vody ,alebo na hranu za ktorou sa nachádza hlbšia voda a zrazu začali prichádzať zábery od veľkých rýb. Ako plesnutím čarovného prútika prestanú zábery od malých rýb úplne, a čo záber ,to veľká ryba ,pritom použijete rovnakú montáž, rovnakú nástrahu . Niekedy sa môže jednať len o 1-2metre hĺbky a tam ,ako keby malá ryba mala zákaz vstupu . Z týchto poznatkov jasne vyplýva ,že veľké ryby pri svojom kŕmení radi majú za svojím chrbtom isté bezpečno ,bývajú často statické a neradi opúšťajú takýto priestor.

Lov kaprov na mojeboilies.sk

To je zároveň aj dôvod, prečo sa veľakrát chytajú na rovnakých miestach tie isté veľké ryby, alebo niektoré miesta dávajú výrazne viac veľkých rýb ako tie ostatné. Preto nebojme sa presunúť svoju nástrahu do hlbšej vody aj za cenu ,že dlhší čas nebudeme mať záber. Takýto presun býva často selektívny a my sa môžeme dočkať nejedného príjemného prekvapenia v podobe niekoľkých krásnych rýb. Je to jedna z možností ,ktorá sa nám núka. Nie vždy ju však máme . Predovšetkým tam, kde dno je jedna veľká rovina ,členitosť len minimálna a prekážky takmer žiadne. Poďme sa pozrieť aké možnosti sa nám núkajú v takýchto situáciách.

Veľkosť nástrahy, je jeden z najčastejších spôsobov ktorý sa používa pri ataku malými rybami. Pri tejto selekcii však treba zvážiť viacero aspektov. Veľká nástraha sama o sebe už len preto, že je veľká je všeobecne pre rybu podstatne viac atraktívnejšia ako malé nenápadné sústo.

boilies Starbaits rôzne veľkosti boilies

Vylučuje zo seba objemovo viac atraktívnych látok do svojho okolia a jediné čo zabráni záberu malej ryby je jej veľkosť. No nie vždy je tomu tak. V prípade ,že chceme selektovať malé ryby veľkosťou nástrahy je potrebné použitie skutočne veľkých nie bežne používaných priemerov /24mm/.

Starbaits boilies

Veď často sa stáva, že pri použití veľkých nástrah nebýva konečný výsledok úlovok veľkej ryby ,ale skôr má veľkosť rýb klesajúcu tendenciu. Prečo tomu tak je ,je dôvod zvýšenia atraktivity veľkej nástrahy ,ale nie jej dostatočnej veľkosti aby ju nedokázala ešte relatívne malá ryba dostať do svojich úst. Preto netreba sa báť v takýchto prípadoch ísť do nezvyčajne veľkých nástrah ako sú napríklad 32mm boilies a viac. Samozrejme ,záleží aj od toho ,aká je naša cieľová veľkosť ryby, alebo čo vlastne daná lokalita na ktorej lovíme v sebe ukrýva . Nebudeme predsa používať 32mm boilies ,ak vieme, že v jazere sa nenachádzajú ryby, ktoré by boli len veľmi ťažko, alebo vôbec neboli schopné prijať takéto veľké sústo potravy. Vnadenie veľkou návnadou /viac ako 24mm/ by sme mali vždy veľmi dobre zvážiť. Treba si uvedomiť, že takáto návnada skrýva v sebe väčšie potravinové sústo ,takže dokáže rýchlejšie zasýtiť rybu ako malá návnada. Ryba kŕmiaca sa na koberci z malých nástrah je nútená venovať viac času prijímaniu potravy ak sa chce nasýtiť. Pri vnadení veľkými návnadami treba obmedziť ich množstvo a vychádzať z predpokladaného množstva rýb, ktoré sú schopné ich bez problémov prijímať .Ak sa rozhodnem pre použitie samostatných nadrozmerných návnad tak vždy sa jedná o pár guľôčok ,dostatočne tvrdých rozhodených do širšieho okolia nástrahy ,nikdy nie do jej tesnej blízkosti. Je to výborná taktika pre ulovenie veľkých rýb, kedy sme ochotný čakať aj niekoľko dní na záber, s minimálnou časovou frekvenciou prevážania, stačí raz za 48hodín. Nepatrím medzi tých rybárov, ktorý obľubujú lov s veľkými nástrahami, som totiž prevedčený ,že aj veľké ryby radšej preferujú menšie a drobnejšie sústa ,no situácia s častým atakom malých nežiadúcich rýb si vyžaduje práve takéto riešenie . Možnosť využitia nástrah veľkých priemerov nám ponúka niekoľko rôznych osvedčených taktík v kombinácii s  priemerovo menšími návnadami. Z nich veľmi rád používam dve. Jedna vychádza z minimalizácie atraktivity vnadeného miesta pre malé ryby a to použitím pár veľkých guľôčok na vnadenie a samostatná nástraha bude malá. Môj obľúbený priemer v tomto prípade je 14mm ,ak sa však rozhodnem pre väčší, tak maximálne siahnem po veľkosti 20mm.

boilies malého rozmeru

Dôvod je jasný, mnohé veľké ryby, ktoré už boli viackrát chytené sa stávajú opatrné a skôr sa nechajú v takýchto prípadoch oklamať malou nástrahou, ktorá sa samozrejme vzhľadom na svoju veľkosť dá ponúknuť rybe na dôveryhodnejšej montáži, ako tá veľká . Druhá je kombinácia návnad rôznych priemerov vo väčšom množstve ,kde v prevahe budú skôr malé návnady .V tomto mixe však nebude chýbať ani pár kusov rozmerovo vysoko nad priemer. Samostatná nástraha tiež bude jednou z nich. Tu treba vzchádzať z predpokladu, že miesto bude atakované malými rybami, ktoré svojou aktivitou na vnadenom mieste vďaka kŕmeniu sa veľkým množstvom drobných návnad prilákajú veľké ryby. Ak bude dostatočné množstvo drobných návnad, malá ryba bude ignorovať nepohodlné veľké sústa. To zostane na vnadenom mieste pre veľkú rybu, ktorá po nasýtení malých rýb bude pozorne skúmať miesto ,kde prebehlo ich hodovanie . Tu však treba dať dôraz na dva základné aspekty a to dostatok drobnej nástrahy a dostatočne veľká a hlavne tvrdá nástraha, aby dokázala odolať prípadnému záujmu malej ryby.

SK30 a probiotic RED ONE

Atraktivita návnad často zohráva dôležitú úlohu pri úlovkoch veľkých rýb. Pri selekcii malých rýb jednoznačne musíme uvažovať o jej znížení. Bolo by totiž nezmyselné ak naše nástrahy sú pravidelne atakované malými rybami zvyšovať ich atraktivitu. Najčastejší a veľmi obľúbený spôsob je vymáčanie návnad . Návnady necháme namočené aspoň 24hodín vo vode. Ideálne ,ak to je voda z jazera, v ktorom ich chceme použiť predtým ,než ich umiestnime na naše vybrané kŕmne miesto. Atraktivita návnad tak poklesne ,záujem malej ryby sa zníži a veľké ryby, ktoré veľakrát veľmi obozretne pristupujú k čerstvým návnadám sú ochotné ich prijímať. Na prechytaných vodách je to skvelá taktika nielen na obmedzenie záberov malých rýb, ale aj spôsob ,ako chytiť tie najväčšie a najopatrnejšie ryby.

probiotic RED ONE

Prezentácia nástrahy je často rozhodujúcim faktorom pre dosiahnutie úspechu. Ponúka nám obrovské možnosti priblížiť sa k požadovanému cieľu pre ktorý sa v danom okamihu rozhodneme. Vo väčšine prípadoch je to buď úlovok čo najväčšieho množstva rýb ,alebo sa jedná o úlovok čo najväčšej ryby a tu je samozrejme nutné pristúpiť k selektívnej prezentácii. Jedna, ktorú si ani mnohí rybári neuvedomujú, že je vôbec možná a často pokladajú za nezmyselnú je použitie väčšieho háčika. Často je toto riešenie postačujúce hlavne pri ataku nástrah bielou rybou. Predovšetkým na veľkých vodách a riekach ,kde ryby nie sú tak často konfrontované s montážami rybárov býva táto selekcia postačujúca. Zostanem však ešte pri prezentácii nástrah. Veľa krát chytávam na neutrálne vyvážené nástrahy . No už viac krát sa mi stalo, že po viacerých menších rybách som prešiel na nástrahy na dno a hoci som mal menej záberov vo väčšine prípadoch sa jednalo o väčšie ryby. Na fluo nástrahy sa už pochytalo obrovské množstvo rýb. No rovnako atraktívne svojou vizualizáciou sú nielen pre kapra ale v mnohých prípadoch aj pre malé ryby. Ak sa stretnem s týmto problémom tak skôr použijem tmavé nenápadné Pop Up a to nielen samostatne, ale aj v kombinácii s potápavou guľôčkou. Trh v súčasnosti ponúka veľké množstvo umelých plávajúcich nástrah v rôznych farbách, ktoré môžeme aromatizovať podľa našich predstáv a tie nám môžu dokonale poslúžiť v rôznych takýchto situáciách.

boilies a lov kapra

Predĺžená vzdialenosť nástrahy od háčika je spôsob akým sa dá riešiť obmedzenie záberov od malých rýb. Vzdialenosť nástrahy od oblúčika môže dosahovať v niektorých situáciách kľudne aj 5cm. Malé ryby majú problém v takomto prípade nasať nástrahu aj s háčikom ,a tá zostáva pre záber od veľkej ryby, ktorá ju svojimi veľkými ústami dokáže kompletne dostať do svojich úst . Pri takejto prezentácii nástrahy môže prichádzať k falošným záberom ,s ktorými v tomto prípade treba počítať. To sú ďalšie možnosti ako jednoduchou zmenou prezentácie nástrahy sa môžeme prepracovať k väčším rybám.

 Ivan Fabian

Ivo Fabian

Spôsob zvýrazňovania nástrah rôznymi pastami a cestíčkami sa stáva čoraz viac obľúbeným. Ich použitie treba skutočne veľmi dobre zvážiť ak chceme minimalizovať zábery menších rýb. Samozrejme ,každá takáto obaľovacia pasta má inú atraktivitu ,mnohé z nich sú viac ,či menej selektívne. No každá z nich je vzhľadom na svoju mäkkosť zároveň aj pohodlným sústom potravy pre bielu rybu . Tieto okolnosti treba brať do úvahy a ak na takto zatraktívnené nástrahy začneme dostávať väčšie množstvo záberov od malých rýb jednoducho treba prestať obaľovať ,alebo použiť tento spôsob počas nočného lovu ,kedy aktivita bielych rýb výrazne klesá . Osobne radšej ako obaľovanie nástrahy používam Stick mix v PVA pančuške. Látky obsiahnuté v Stick mixe sa rýchlejšie uvoľňujú do okolia nástrahy a majú silnejší vábiaci efekt ako to vo väčšine prípadoch býva u pást. Avšak aj tu platí, ako náhle prídu zábery od malých rýb treba pančušky vynechať, poprípade skúsiť ich používať len v noci.

Ivo Fabian

Často diskutovanou témou medzi rybármi je selekcia rýb pomocou boilies na základe ich zloženia. Je všeobecne známe, že mnohé prísady pôsobia vo vode agresívnejšie a iné zasa menej. Sú situácie, keď v danom čase niektorý druh boilies dokáže chytiť veľké ryby a na iný dostávame stále zábery len od menších rýb. Na inej lokalite, v inom čase, za iných podmienok, môžeme sa zasa dočkať opačnej reakcie rýb. Som však presvedčený o tom, že selekcia pomocou boilies je možná . Zažil som to veľakrát ,keď som zmenil po niekoľkých malých rybách druh boilies a zrazu sa váhová kategória výrazne zvýšila. V minulom roku som chytal v júny na jednom mŕtvom ramene. Asi pred mesiacom sme tam nachytali niekoľko krásnych rýb na Spicy Slamon.

boilies Spice Salmon

Vtedy ako keby si ryba doslova vyberala práve tento druh boilies, lebo na ostatné druhy čo som mal so sebou boli zábery len sporadické a to väčšinou od menších rýb. No ako sa po určitej dobe voda prehriala zrazu Spicy Salmon mi začali žrať doslova agresívne malí kapry. Spravil som výmenu, miesto Spicy Salmon som im ponúkol Signál ,na rovnaké miesto s rovnakou montážou. Zábery ustali a tie čo prišli ,tak boli od výrazne väčších rýb ako som chytal doposiaľ. Spicy Salmon je podstatne viac agresívnejšie boilies ako Signál. Bohatý obsah korenín ,vrátane Robin Redu tu zohralo svoju úlohu ,pozitívnu v studenej vode a negatívnu v teplejšej vode. To je len jeden z príkladov s ktorými som sa stretol počas mojich niekoľkých sezón čo sa venujem kaprom.

Starbaits boilies

V tomto článku som ponúkol niekoľko riešení ako sa vyhnúť ,alebo obmedziť zábery od malých rýb. Sú to moje postrehy ,a skúsenosti,s ktorými sa samozrejme nemusíte stotožniť. V jednom Vás chcem však ubezpečiť, neexistuje žiadna taktika, ani žiadna nástraha, ktorá by dokázala v každej situácii a za každých podmienok chytať len veľké ryby.

Lov kaprov na mojeboilies.sk

 

Ivan Fabian, Starbaits team

Diskusia pod článkom.

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Raptor > 12. 08. 2014 13:24
Super clanok, sharujem na facebooku !
Rick > 12. 08. 2014 13:18
Ak som spravne pochopil clanku, moze to fungovat na velkej vode, napr. na Sirave nasledovne? Urobim si zakrm z mensich guliciek a napriklad partiklu co su uplne male susta a na tento koberec polozim montaz s 2x24 mm a dookola este rozhodim nejake 24mm gulicky. Mohlo by to takto fungovat?