Logo

RÁKOSNÍCI

Je neuveriteľné ako sa pri výprave za kaprami dokáže situácia zmeniť zo sekundy na sekundu. Niekedy je to zmenou tlaku, niekedy zmenou návnady, niekedy zmenou miesta, čo je však dôležité, mať vždy záložný plán!

19. 08. 2014, autor: Michal Ivan
Značka: MKproCarp

Darmo, záber si nik za peniaze nekúpi a preto je nutné neprestať premýšľať ako nakoniec vytúžený záber dosiahnuť, ak sa prestane dariť. Čítal som už niekoľko článkov pri ktorých ľudia zvolili na prvý pohľad neuskutočniteľné stratégie a použili možné aj nemožné montáže, aby sa kapríkom dostali na kobylku. Skrátka čím väčšiu hlúposť niekedy človek vymyslí, tým väčší úspech zožne. Aj ja som sa stal obeťou jednej jarnej francúzskej kolísavej výpravy. Vďaka okolnostiam som si vymyslel taktikou, ktorá mi pomohla opatrné kapry oklamať a aj po príchode na naše zväzové vody, mi priniesla niekoľko krásnych kaprov.

miesto lovu 

REČ JE O LOVE S RÁKOSOM

Pamätám si to ako včera, keď sme spolu s mojim parťákom Dodom dorazili  na ďalšiu Cassienskú výpravu. Všetko nám hralo do karát. Počasie krásne, voda na vysokej úrovni a vytypované miestečko voľné. Fantozzi by na to povedal „pivo je chlazený, špagety se vaří“. Po dlhej ceste a veľkom teple počas rozbaľovania, nám na vyvážanie vela síl nezostalo. Nakoniec som sa ale predsa donútil dve montáže umiestniť.

Jedna putovala do náprotivných zatopených stromov a druhá za roh, do rákosového poľa.

Ubehlo 20minút a ja už som letel za roh, do 110metrov vzdialeného rákosia kde som zdolal 12kg riadkača. Ukladám montáž a vraciam sa na breh. Po ceste spúšťam zadové olovo z kameňa a tenkého silónu, na trhačku. Adrenalín na maxime, prvý Cassienský kaprík v site podberáku. Spokojne sa prechádzam po brehu a vychutnávam atmosféru, pofajčujem cigaretku a počúvam hladinu. Ubieha druhá hodina od vyvezenia a ja zas letím za roh pre ďalšieho šupinatého bojovníka.

Cítim sa ako v rozprávke, pýtam sa sameho seba či je to vlastne možné? Som ja vôbec na casse J?

Na druhý deň si dopriavam zopár pekných súbojov zo zatopených stromov a ani si neuvedomujem že sa vlastne nič nedeje v rákosovej zátoke. Tá je totiž naše miesto číslo jeden. Na tretí deň mením miesto montáže, zo stredu rákosov na jeho ľavý okraj a v noci dostávam opäť dva rýchle zábery a po nich zas ticho. Naozaj, kaprom stačilo iba zopár hodín na to aby pochopili že sa v ich rákosovom kráľovstve nachádzajú montáže? Neustále mi to vŕta hlavou, a utvrdzujem sa, že je to naozaj tak! Po tomto zistení sme sa snažili zlepšiť bilanciu pomocou oloveniek, šnúr a zadných olov priamo v rákosí. Táto taktika bola trochu nemotorná a zadové olovo sa v hustom rákose umiestňovalo len s ťažkosťami. Pár hodín nám síce pomohlo, pretože som opäť dostal jeden rýchli záber ale po ňom nastalo opäť ticho. Dni plynuli ako voda a môj mozog neprestával pracovať.

dva kapre

 

ŽEBY DOBRÝ NÁPAD?

V hlave som naháňal možnosť čo ešte môžem vyskúšať a zlepšiť, pretože som vedel že kapre v tom rákosí skrátka sú. Vtom som si spomenul na jednu fotografiu z časopisu, na ktorej bolo čosi, ako montáž spojená s rákosom. V sekunde mi preletelo hlavou. Večší kameň, ako zadové olovo, na trhačku, aby som mohol viesť za roh, florocarbon na vetvu stromu, týčiacu sa pred zátokou  a zo stromu rovno do stredu rákosového pola. Jeden urezaný rákos obtočím florocarbonom, spodnú časť narežem a vsuniem do nej clip s olovom. Na koniec pripojím krátky pevný nedväzec s pevným háčikom. Silón nechám pekne voľný, nech sa môj rákos pohybuje ako všetky ostatné, monofil pôjde posledných 30metrov vzduchom,  čo je skvelé. Síce vyvážam na 110 metrov a za roh, ale ak neoklamem miestne kapry takto tak to môžem zbaliť a ísť domov.

lov kaprov mkprocarp

Všetko priprsvené. Polarizačné okuliare na oči, desať gulôčok boilies do vrecka. Našiel som kapriu cestu v hustom rákosí, „zasadil som priamo do jej stredu svoj rákos“.  Na 10metrov vzdialený strom prevesujem cez mäkšiu halúzku vo výške dvoch  metrov nad hladinou svoj florocarbon a idem 30 metrov nazad. Tu spúšťam kameň na ktorom je slučka z jemného vlasca 0,10mm. Kameň dopadá na dno. Trochu povoľujem silón a sledujem, ako sa rákos nádherne pohybuje v jemnom vánku spolu s ostatnými. Moja kaprárska dušička mi našepkáva: TO JE ONO  CHLAPEC,TO JE ZÁSAH DO ČIERNEHO. Mením smer lode o 90stupňov na ľavo a po 80metroch dávam prút na stojan. Usadám do stoličky s pohárikom vínka a pocitom dobre vykonanej práce. Spoločne s Dodom sa zabávame na tom aká dokonalá hlúposť nám má priniesť záber.

rakosie

Keď som však na večer dostal záber z poradovým číslom 4. tak nás sranda prešla. Makali sme do bezvedomia a pri brehu zbierali odhnité rákosie na montáže.

Máme recept ako na to! Posledné tri dni nám priniesla táto montáž  najväčšieho kapra výpravy, ale hlavne množstvo záberov. Tie končili radostne, ale často žalostneL. Zdolávanie v hustom rákosí je naozaj lotéria. Kto mal možnosť okúsiť silu cassienských kaprov, tak mi dá za pravdu že sú to strašne silné ryby, ktoré sa nevzdajú bez boja. Pre niektorých kaprov bolo nutné brodiť aj 20metrov do hlbokého rákosia. Miesto podberáku bola naša loď vybavená potápačskými okuliarmi, veľkými nožnicami na strihanie krovín a dlhou tyčou z podberáku na odhadzovanie odhnitého rákosia z hladiny. Zdolanie každého kapra z týchto miest bola skutočná makačka. Vypovedali o tom rezné rany na našich rukách a nohách. Keď si spomeniem, koľko litrov vody sme sa nalogali pri vymotávaní kaprov z rákosov pri potápaní v rákosovom poly, tak mi príde celkom nevolno, ale čo by sme pre francúzskeho lysáčika nespravili, že?

kapor z rakosia

 

MONTÁŽ S RÁKOSOM

V závislosti od hĺbky si treba zaobstarať dostatočne dlhý rákos, aby vyčnieval na hladinu. I keď, to nie je samozrejme podmienka. A však, pre našu lepšiu orientáciu je rákos vyčnievajúci na hladinu jednoznačne lepší. Hlavne, ak sa náš rákos začne z ničoho nič pohupovať a okolo začnú vychádzať bublinky. Vďaka dĺžke, máte svoj rákos pod kontrolou.

lov kapra

Mám totiž skúsenosť, že mi ryby môj rákos doslova vytlačili z kaprej cesty o niekoľko metrov, bez toho aby mi signalizátor iba jediný krát pípol. Je najlepšie použiť staré, odhnité rákosie, ktoré pláva po hladine. Má lepšiu plávaciu schopnosť, ako čerstvo odrezaný rákos, tým pádom, bude pekne nenápadne stáť v stĺpci. V spodnej časti rákosu si vyrežete priestor do ktorého vsuniete clip s olovom( olovo by malo mať väčšiu hmotnosť 160-250g). Ťažké olovo zabezpečí dostatočné zapichnutie háčiku do kaprej tlamy, nakoľko je pri tomto love silón značne voľný a na väčšiu vzdialenosť priposluch bude reagovať až keď kapor prejde zopár metrov.  Nad vyrezaným priestorom pre clip zvyknem vyvŕtať dierku alebo narezať rákos, tadiaľ povedie kmeňový florocarbon. Šnúru nepoužívam , nakoľko ak dolujete kapra zamotaného v naozaj hustom rákose, na šnúru, môže prísť ku zraneniu a to nie iba kapra, ale hlavne prstov na rukách .

rakosie

Nakoniec, rákos vie dorezať ruky dostatočne aj sám. Preto ma teraz vlastne napadá že možno požitie rukavíc bude nabudúce rozumné, ale samozrejme nemám namysli lyžiarske palčákyJ. Po prevlečení vlasca a vsunutia clipu, vlasec pravidelne omotávam okolo rákosu, až ku jeho najvyššiemu  bodu. Tu vlasec utesňujem izolačnou páskou. Nesnažte sa rákos olepovať na vela miestach. Lep pásky má špecifický zápach, ten môže kapry odpudzovať, ale hlavne pri zdolávaní sa rákos rozláme na niekoľko kusov. Na silóne vám páska zostane aj s kusom rákosu a značne znepríjemňuje zdolávanie.

nastrazene v rakosi

Ako naložiť z ďalším vlascom, záleží od okolností a variant je niekoľko. Môžete silón prevesiť cez strom ako som to spravil ja..Môžete použiť rasošku s véčkom, alebo kúsky plávajúcej peny. Ak bude lovné miesto tesne pri vašom stanovisku tak netreba v podstate nič. Všetko je závislé od vzdialenosti na ktorú chytáte a od faktorov, ako zarastenie brehu, či momentálne poveternostné podmienky... Nadväzce uprednostňujem z čo najpevnejšej šnúry ako napr. quicksilver klsasický alebo gold 25-35lbs s pevným háčikom. Na tejto výprave, som pužival Soul RSH 3000 ale dnes by som uprednostnil RSH 1000 vel. 4 doplnený o červa Soul Easy Fit Pop-Up Aligner Camo či inú variantu červa.

uchytenie vlasca v rakosi

Ako kŕmenie, je postačuje 5až15guličiek boilies, nakoľko ryby sa v rákose cítia bezpečne a potravu tu vyhľadávajú prirodzene. Väčšie kŕmenie, môže pôsobiť podľa mňa skôr podozrivo, ako nenápadne. A nezabudajme na to, že v tomto prípade prezentácie montáže, nám ide o 100% kamufláž! Táto prezentácia je silná zbraň, hlavne v jarnom období(ale aj v iných ročných obdobiach), kedy volím jednoznačne boilies Robin Red Fish alebo NO12 od MKproCarp s dostatočným množstvom Robin Oilu a prevažne ovocnou esenciou brusinka či CSPB. Určite sa nebojte svoje boilies pri love s rákosom trošku oživiť. Jednoznačne siahnite aj po Floro Popkách. Žltá,ružová,oranžová, malá popka  10-16mm vyšperkuje montáž do dokonalosti a vyskúšajte panáčika! Dipujte popky, nechajte ich neutrálne, bez aróm, obaľujte cestom, skrátka vyskúšajte všetko! Nakoniec nájdete správnu farbu, správne aróma a veľký lov sa začína. Ja za posledné obdobie najviac dôverujem nezničiteľnej oranžovej popke s CSPB od MKproCarp ktorú vylaďujem rovnakou arómou, niekoľko dní pred lovom. Doposiaľ som opisoval iba jednu situáciu na ktorej som montáž s rákosom použil, avšak hneď , ako som sa vrátil nazad na Slovensko, boli na vela miestach kapry natiahnuté práve v trávach, rákosoch a bez ostychu sa oddávali milostným hrám.

montaz na lov kaprov

montaz na lov kaprov

Verte mi že mi to nedalo, a montáž s rákosom som vyskúšal. A to nie len na jazere, ale aj na rieke v plytkej zarastenej časti, so slabučkým prúdením vody a v trávových okách. Výsledok...100% úspech.! A síce, už dáky ten čas ubehol, od kedy som tento článok  napísal. Montáž na rákosníkov  používam dodnes. Pokúsil som sa iba pridať zopár inovácií a postrehov, ktoré som získal za posledné obdobie.

lov kaprov

lov kaprov

 

CO DODAŤ?

Táto kamufláž mi dopomohla ku niekoľkým  krásnym  kaprom, na miestach, kde som si myslel, že chytám  ryby úspešne a dokonca mi ukázala aj pár kaprov, na vodách, kde som  mal dojem,  že poznám každú väčšiu rybu. Preto, ak bude mať v budúcnosti niektorá vaša výprava horký nádych, neprestaňte premýšľať o tom, čo zmeniť a ako veci spraviť inak, tak, aby sa na vás šťastie znovu usmialo!

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Pato > 19. 08. 2014 14:56
Dobry clanok. Vyskusam najblizsie na jednom zarastenom rybniku.