Logo

Lacné boilies (ne)chytá a kvalita (ne)zodpovedá cene!

Jedna z najväčších diskusií okolo boilies je nepochybne o ich cene a kvalite. Rozhodol som sa teda napísať subjektívny článok ako je to s chytaním na „lacné“ boilies a ako sa kvalita boiles odvíja od ich ceny.

15. 10. 2014, autor: Miroslav Hirjak
Značka: Všeobecne

Nedávno som sa zaplietol do zaujímavej diskusie o pomere: kvalita boilies versus cena. Na jednej strane boli kaprári, ktorí tvrdili, že kvalita vždy zodpovedá cene, na druhej strane stáli kaprári, ktorí tvrdili opak. Táto debata išla tak trošku ruka v ruke s tým, že na lacné boilies sa nebude dať nachytať rovnako, resp. nechytá určite rovnako dobre ako boilies drahé. Poďme sa pozrieť ako to teda je. (budeme sa baviť len o boilies).

Hneď na začiatku článku ako editor stránky mojeobilies.sk, ktorá sa venuje prevažne diskusii o boilies a úlovkoch na dané značky, som si znova (už po niekoľký x-krát) prešiel ponuku boilies ľahko dostupných na českom a slovenskom trhu. Prehrabal sa v diskusiách, v článkoch aj na iných portáloch a urobil si aký taký obraz o cene a pomyselnom rozdelení boilies. Pri prvotnom pohľade, väčšina kaprárov, rozdeľuje boilies na dve skupiny. Prvou skupinou je „kŕmne“ boilies, ktoré je často ekonomicky výhodnejšie, druhou skupinou je „chytacie“, ktoré už ako sám názov naznačuje, slúži na chytanie. Na chytanie slúžia samozrejme boilies z oboch skupín, ale to „kŕmne“ máme v hlavách uložené skôr ako boilies používané ná väčšiu kŕmnu kampaň (odtiaľ aj ten názov). Nájdeme dokonca výrobcov, ktorí priamo toto boilies popisujú a nazývajú ako boilies vytvorené pre väčšie kŕmne kampane. (v zápätí však do popisu nezabudnú dodať, že boilies sa netreba báť nastrážiť aj pod háčik). Zhrnutie kŕmnych boilies nájdete v článku: kŕmne boilies - zhrnutie produktov. Prvé čo si na kŕmnom boilies všimnete je ich veľkosť balenia a nižšia cenu oproti boilies „chytacím“.

krmne boilies

Chytacie boilies by mali chytať aspoň 2,5 násobne viac...

Poďme sa pozrieť na chytacie boilies. Tie sú väčšinou v menších baleniach a stoja podstatne viac ako boilies určené „len na kŕmne kampane“. Cena sa môže niekedy líšiť aj o niekoľkonásobok tých lacnejších. Aby sme si vedeli predstaviť na reálnych prípadoch rozdiel v cene, vyberiem si bežne používané značky na slovenskom trhu (Nikl, Mikbaits, LK baits, Starbaits, atď.). Tie drahšie kŕmne boilies stoja cca 30€/5 kg a teda v prepočte asi 6€/kg (nájdeme boilies aj za 3€/kg). Oproti ním chytacie boilies v priemere stoja asi cca 15€ za kg, čo je 2,5 násobok ceny. Logika obyčajného rybára teda velí: Chytacie boilies by mali chytať aspoň 2,5 násobne viac. Je tomu naozaj tak? 

Na odpovedi sa nikdy kaprári nezhodnú. Je to z toho dôvodu, že na každej vode funguje niečo iné, každý ma svoju vlastnú taktiku chytania, niekto kŕmi viac niekto menej a v neposlednom rade rozhoduje často aj finančná situácia daného rybára. Ďalší dôvod, prečo na predošlú otázku nie je jasná odpoveď je preto, lebo nie je možné vyskúšať všetky kombinácie boilies za vždy rovnakých podmienok – škoda, či štastie pre výrobcov? :-) Bolo by zaujímavé spraviť test, kde by jeden tester mal rovnaké množstvo boilies krmného a druhý rovnaké množstvo boilies chytacieho a na ryby by chodili vždy len spolu a vždy len na rovnaký revír (boilies aj miesta si po čase menili). Boli by podľa vás výsledky zodpovedajúce cene? Teda nachytali by sa na chytacie (drahšie) boilies 2,5 násobne viac, alebo 2,5 násobne väčšie ryby? Moja odpoveď je: neviem, ale odhadujem, že nie. (Ale sľubujem, že počas sezóny spravím sériu takýchto testov a pokúsim sa nahovoriť  aj kolegov profesionálnych testerov značiek). 

krmiva hulin

kapor chytený na hotovky v cene krmných boilies

Snažil som sa vytvoriť štatistiky z dlhodobého pozorovania úlovkov. Ako z vlastného chytania, tak HLAVNE z odpozerania úlovkov na fórach a stránkach výrobcov (úlovky s pripomienkou na čo boli chytené najčastejšie nájdete v sekciách „správy od vody“). Ani touto metódou sa nedá úplne zistiť, či chytacie boilies naozaj prechytáva násobne kŕmne boilies. Rybári si už automaticky totiž zvykli kŕmiť krmným, ale chytať na chytacie. Možno práve preto, že chytajú 2,5 násobne .. alebo.. no nechám to na vašom vlastnom posúdení. V mnoho prípadoch je to tak a sami to aj autori napíšu do komentárov, že lacnejšíe boilies prechytalo to drahšie. Takže chytá „lacné (kŕmne)” boilies? Myslím, že ak napíšem, že chytá tak bude so mnou každý súhlasiť. A či zodpovedá chytacie svojej cene a chytá násobne lepšie ak kŕmne? Nuž na to naozaj zatiaľ s istotou neviem odpovedať, ani po tejto analýze a tak sa budem držať svojho presvedčenia, že nechytá násobne lepšie, ale asi len lepšie (aj to iba niekedy). 

Kvalita (ne) zodpovedá cene

Kvalita (ne) zodpovedá cene, taká je druhá časť názvu článku. A táto otázka, či tvrdenie znova rozdeľuje kaprárov. (čo je super, aspoň je s kým debatovať). Jedna strana tvrdí, že kvalita priamo zodpovedá cene. Drahé boilies je viac „nabúchané“, je tam viac drahších komponentov, viac lepších surovín pre ryby a teda rozhodne musí byť aj kvalitnejšie (a lepšie chytať). Druhá strana začne teraz kričať, že kvalita nezodpovedá cene a nájdu lacné boilies, ktoré budú rovnako dobre chytať ako dráhe chytačky – tu to zastavím, aby som sa nedostal na začiatok tohto článku.

price vs quality boilies

Čo je „kvalitné boilies“?

Treba sa pozrieť čo je to „kvalitné boilies“. Ani tu sa nevieme my kaprári veľmi zhodnúť. Niekto bude tvrdiť, že kvalitné boilies je také, ktoré obsahuje viac kvalitnejších komponentov, ďalšia skupina povie, že kvalitné boilies je také, ktoré dosahujé dobré výsledky v úlovkoch. Keďže ja rád chytám a nie len sedím pri vode s kvalitným boilies bez záberu, prikláňam sa k definícii druhej skupiny: kvalitné boilies je také, ktoré dlhodobo dosahujé dobré výsledky bez ohľadu na to či obsahuje kvalitné, alebo menej kvalitné suroviny. (pod článkom je priestor na diskusiu, ak by niekto nesúhlasil). 

Kto sa ale stotožnil s touto definíciou, potom asi bude súhlasiť aj s tvrdením, že kvalita nie vždy zodpovedá cene. Uvediem aj pár príkladov: 

1.) Rovnaké zloženie boilies, ale jeden výrobca si vie zohnať lepšie ceny na suroviny

kvalita bude rovnaká, ale cena bude rôzna

2.) Rovnaké zloženie boilies, ale výrobca použije drahšie obaly

kvalita bude rovnaká, ale cena bude odlišná

3.) Rovnaké zloženie boilies, ale výrobca chce mať väčší zisk

kvalita boilies bude rovnaká, ale cena bude odlišná

4.) Rovnaké zloženie boilies, ale má viac zamestnancov a viac investuje do marketingu

kvalita boilies bude rovnaká, ale do ceny sa premietnú platy zamestnancov a reklama

 

(ak vás napadnú ďalšie príklady, alebo aj opačné tak kľudne sa pod článkom vyjadrite).

 

P.S. (len pre ľudí s humorom) :

Na záver doplním top boilies na trhu:

Na druhom mieste sú Kŕmne a Chytacie boilies – chytajú a často potešia pekným úlovkom – odporúčam.

Na prvom mieste sú momentálne na trhu boilies, ktoré vám osobne najviac priniesili úlovkov, a ktoré vám a vaším revírom sedia. Tie vám tiež odporúčam.

 

Šťastné a veselé úlovky.

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Richard > 16. 10. 2014 18:47
No mňa ešte napadlo, že rozdelenie na kŕmne a chytacie boilies má význam napr. pri Lastii keď majú tzv. silver radu ktorá sa pomerne rýchlo rozpadá a potom chytacie boilies v dóze s dipom ktoré naopak vydrží na háčiku minimálne 24 hodín, má predĺženú dobu rozpadu a obsahuje viacej atraktorov.
Hirmi > 16. 10. 2014 17:07
Ako mi napísal kamarát, na túto tému sa dá napísať kniha. Je tu veľa pohľadov a každý ma do určitej miery pravdu.

Čo sa týka toho testu. Ak by celý rok chytali dvaja testeri ako som písal v článku. Jeden na chytačky a druhý na lacnejšie a sem tam si prehodili aj guličky a samozrejme aj miesto, určite by ten test bol dostatočne presný.

Zamýšľal som sa ešte nad tým, že či drahšie gule chytajú naozaj lepšie ako lacnejšie. Nerád delím guličky na chytačky a kŕmne, ale keď je to už tak zaužívané, tak som to tak použil. Myslím, že z dlhodobého hľadiska, môžu tie lacnejšie neskôr prestať chytať na jednom fleku. Ak to je sójovka, tak to ryba, lepšie povedané telo ryby zistí a vykašle sa na málo nutričné boilies. Taký sekundárny cieľ článku mal byť o tom, že na klasické chytanie - od 3 do 10 dní na vode, je jedno či použiješ boilies za 8 eur, alebo za 20 eur. Rozdiel nebude taký markantný v úlovkov, iba v cene.

Článok však v prvom rade mal poukázať na to, že kvalita nezodpovedá cene. To sa myslím podarilo.

A o tom rozdelení krmne vs chytacie, to sa píše už ďalší článok, lebo je to blbosť používať donekonečna také označenie ;)
Richard > 16. 10. 2014 16:02
Miro ja by som len doplnil, že objektívny výsledok testu nie je možný. Ak pozorne počúvaš chlapcov ktorý vedia chytať a majú výsledky tak zistíš, že v poradí dôležitosti je u nich miesto, potom počasie či aktivita rýb, montáže a spôsob prezentácie a až potom samotná nástraha. Keď si spomínal space shrimp tak napríklad na poslednom ročníku ZK chytal Marcus obkolesený chlapcami čo tiež mali vo výbave LK guličky ale chytal len on! Prečo, no lebo zúročil skúsenosti a znalosť Šíravy, a o podobných príkladoch keď rozhoduje šikovnosť rybára by sa dalo hovoriť veľa. Na druhej strane iný rybár bežne chytá na Šírave tak, že mu kamaráti strážia vercajk a on cez deň v robote a večer príde k nim a chytá, často aj niekoľko týždňov, ak niekde dlhodobo kŕmiš a stiahneš si rybu tak určite nachytáš aj na kŕmne boilies.... A potom je tu ešte aj to, že menej niekedy znamená viac, jednoducho keď dáš do polievky priveľa soli tak to nie je ono rovnako ako keď jej je tam veľmi málo, či vôbec. Podobné je to s niektorými atraktormi, arómami.
Hirmi > 15. 10. 2014 20:26
Zaujímavý príspevok. Ja si zasa myslím, že veľký kapor, aj jedinec napríklad nad 15 kg nepohrdne lacnejším boilies, keď naňho natrafí.

Je veľa fotiek úlovkov, ktoré boli podľa ich lovcov chytené na lacné/krmné boilies. Príkladom môže byť Multibait od MiKa, alebo euro, či univerzal boilies od Garantu, alebo už tak trošku legendárny spice shrimp od LK. Všetky tieto boilies nachytali veľa kaprov nad 10 a 15+ ... Samozrejme v porovnaní s "chytačkami" menej, ale to bude len v celkovom pomere.

Na chytačky sa viac chytá a viac sa používajú. Ak by sme však zobrali do úvahy pomer výjazdy k vode s chytačkami/počet úlovkov a to isté spravili pri kŕmnom boilies, myslím, že dostaneme veľmi podobné čísla, ale môžem sa mýliť...
Carphunter > 15. 10. 2014 20:08
Treba sa vsak pozriet aj na druhu stranku veci. Som si isty, ze lacnym "krmnym"boilies dosiahnem tie iste vysledky ako drahym boilies, co sa tyka kaprov do cca. 5-7 kg. Tym je to fakt jedno. Avsak chcem ist na vacsie jedince, z vlastnych skusenosti viem, ze "krmne", lacne boilies neobstoja. Ano, sem tam sa podari kaprik nad 10 kg, ale je to skor vynimka. V pripade, ak idem na dlhsie vypravy, tak to plati dvoj-trojnasobne. :) Tu lacne boilies neobstoja. Opat by sme sa bavili s nasadakmi a pod. Myslim, ze ak sa budeme bavit o mnozstve kaprov do 5-7 kg, tak to sa lacne a drahe "gule" rovnaju. Tu nie je rozdiel. Myslim, dokonca mozem povedat, ze viem, ze pri vacsich jedincoch by lacne boilies pohoreli. V pripade testu, by bolo dobre pocitat aj jedince nad 10 kg, avsak ist min. na tyzdnovu vypravu, takto test bude mat svoju vahu. :)
Pstruhar > 15. 10. 2014 11:23
Autor to pekne napisal. Ja by som dal nazov clanku nie vsetko je zlato co sa blisti. Staci si porovnat hotovky. Niektore spolocnosti maju chytacky do 10 eur a niektore nad 20 eur. Ale chytaci rozdiel nulovy.
nasrot > 15. 10. 2014 09:06
Chválim.
Konečne niekoho napadlo napísať na túto tému. Keby ste našli na nete ešte nejaké články tohto typu, tak šup sem s nimi.
Ja osobne teraz riešim takú vec, že na rok budem používať boilies v 5kg balíčkoch od firmy Extra Carp a kúpim si kilečko "chytačiek". To kilečko mi vydrží dlho a dokupovať budem len 5kg balíčky EC. Posledné 3-4 sezóny chytám na MikBaits ale je to dosť finančne náročné ak kupujem 10kg kýbliky ak aj s nimi kŕmim aj chytám. Skúsim to na rok inak.
Vela zdaru.
Tomas Behun > 15. 10. 2014 00:29
Tlieskam clanku :)
No a pri tom krmnom boilies je cena casto aj 3 EUR za kg. Potom je to chytacie aj 5-6x drahsie. Urcite vsak nie 5-6x ucinejsie :)))