Logo

Prečo prestávam chytať na Malom Dunaji

Malý Dunaj. Rieka pretekajúca Bratislavou, ktorá sa ďalej kľukatí Poddunajskou nížinou. Rieka, kde som prvý krát nahodil feedrový prút a s napätím sledoval špičku prútu proti slnku.

16. 10. 2014, autor: Andrej Paulík
Značka: Revíry

Tu som prišiel prišiel o svojho najväčšieho kapra na rieke a taktiež o najväčšieho sumca akého som som kedy mal na prúte. Malý Dunaj (ďalej MD) mi prirástol k srdcu a po minulé roky bol práve tento revír (od Bratislavy až po Tomášov) mojím najnavštevovanejším revírom. Aj preto sa vynára otázka, prečo by som mal prestať navštevovať tento revír? Odpoveď je jednoduchá a smutná – ČOV. Moje posledné návštevy boli znepríjemnené práve vplyvom ČOV vo Vrakuni. MD dostával dlhé roky “na držku” od Slovnaftu, kvalita vody je nízka, ryby kontaminové (aj napriek tomu sa nájdu rybári, ktorým nerobí problém privlastniť si rybu z MD na konzumáciu a v tom “najlepšom” prípade ju dokonca darovať známemu alebo susedovi).

Fauna aj flóra v okolí MD sa s týmito nepriaznivými vplyvmi vyrovnala. Rybia osádka je pestrá, ráno je možné sledovať poletujúce rybáriky alebo iné vodné vtáctvo. Aj vďaka tomu je tento neoficiálny chyť a pusť revír obľúbeným miestom na rybačku mnohých rybárov bez ohľadu na rybolovnú techniku. Vráťme sa späť k ČOV, pod ktorou sa nachádza vypustenie prečistenej vody do MD. Je to “horúce” miesto, veľa krát obsadené. Pár stoviek nad týmto vypustením sa nachádza ešte jedno, menšie, nezaujímavé. 23. marca 2014 som sa vybral loviť na MD na ťažko pod letiskom. Prúty som nahodil vedno s vychádzajúcim slnkom, sadol do stoličky a užíval si pobyt pri vode. Záber a nebodaj ryba by boli len čerešničkou na torte. Okolo 9,00 som si všimol, že vo vode pri ľavom brehu (kde som chytal a na ktorom je aj vypustenie z ČOV)  ide nejaký kal na hladine, kuknem lepšie a samozrejme ČOV opäť vypustila niečo, čo by nemala. Vo vode plávali hygienické vložky, chirurgické rukavice, vlhčené utierky a na silonoch som mal guče vlasov.

maly dunaj

Raz sa mi to už na MD stalo, vtedy som nič neurobil (ale povedal som si, že nabudúce už budem volať hasičom). A veru zavolal som hasičov, nahlásil čo sa deje. Asi za 20 minút prišli policajti, dvaja mladíci. Kukali na mňa ako puk, že čo sa vlastne deje, tak som im to vysvetlil. Povedali, že ešte idú pozrieť k iným rybárom vyššie po prúde. Asi po 30 minútach sa vrátili ku mne, ale z auta nevystúpili a po chvíli odišli.  Medzitým mi volal dispečer od hasičov, že kontaktovali ČOV a že u nich je všetko v poriadku… Okolo 11,00 sa voda začala dostávať do normálu, teda aspoň na hladine. Zo silonov som trpezlivo odstraňoval bordel. Však prečo by ČOV trošku nepustila bordelu do vody, aspoň na hodinu, tak si to nikto nevšimne a aspoň sa uvoľnia nádrže a filtre… voda bordel odnesie rovnako ako akúkoľvek vinu, ktorá je na pleciach ČOV. Priznám sa, bol som z tejto udalosti rozladený ešte dosť dlho. Na internete som si prečítal správu, že v roku 2014 sa chystá rekonštrukcia ČOV vo Vrakuni, dočítal som sa, že sa zníži kapacita, ale zvýši sa efektivita… Chcel by som tomu veriť, ale hlava mi to neberie.

 

Podľa ohlasov viacerých rybárov, takéto vypúšťanie odpadu “na čierno” sa stáva veľmi často, najčastejšie počas dažďov. A to spôsobuje, že MD je zanesený odpadom od ČOV až niekam pod obec Tomášov. Je mi z toho smutno, ale uvedomujem si, že nemám nervy na neustále čistenie silónov od bordelu a na bezmocné prizeranie sa ako je MD neustále ničený bez akejkoľvek nápravy alebo len snahy o nápravu. A to ani nebudem písať o odpade na brehu. Ten sa dá aspoň vyzbierať, ale znečistenie vody ako rybár sediaci na brehu neviem ovplyvniť. Možno aj preto na MD postupne zanevriem, aj keď to nebude znamenať, že sa tam už nikdy neukážem. Našťastie sú v okolí Bratislavy aj ďalšie rieky, kde je možné si dobre zachytať. Otázka znie, dokedy na nich takýto stav vydrží.

Ak máte podobnú (poprípade opačnú) skúsenosť, napíšte do komentára.

v spolupráci s Andrej Paulíkom. Pre ďalšie články navštívte .

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Star7baits > 17. 10. 2014 13:39
Zdielam rovnaky nazor.