Logo

Atraktivita nástrah - jar

V prípade krátkych vychádzok k vode, ak chceme docieliť rýchly záber, počas pretekov, alebo tiež na jar keď je teplota vody ešte nízka, sa väčšinou snažím použitú nástrahu čo najviac zatraktívniť.

2. 04. 2015, autor: Miroslav Fečko
Značka: LK BAITS

Existujú k tomu rôzne možnosti, ktoré ponúkajú už ako hotový produkt samotní výrobcovia návnad a nástrah, ako napr. dipované boilies a pelety. Zároveň je možné k zatraktívneniu nástrah použiť rôzne naplnené PVA, obaľovacie pasty na dno alebo pop up pasty, boostre, spreje, práškové a tekuté dipy a iné. Týchto pár riadkov je práve o postupe a prístupe ako zatraktívniť a predpripraviť nástrahy, ktorý praktizujem ja.

atraktivita nastrah


Štandardný spôsob ktorý praktizujem je rozdeliť si svoje obľúbené boilies, ktoré chcem použiť ako nástrahu, do viacerých krabičiek podľa ich príchute. Zmiešam pritom viaceré veľkosti, klasický boilies a pop up, aby som si mohol vybrať tú správnu nástrahu vzhľadom na lovnú situáciu. Následne takto pripravené nástrahy zalejem dipom. Nástrahy zalievam iba malou časťou dipu a pravidelne ich v krabičke miešam, aby ich dip iba obalil a aby v ňom neplávali. Mám tak k dispozícii veľmi atraktívnu nástrahu, ktorá sa nedá porovnať s guľkou, ktorú nadipujete len tesne pred lovom.

penove rulicky


V poslednom období som začal často používať rôzne penové tyčinky alebo penové guličky. Tie taktiež prihodím k nadipovaným boilies, pričom si tyčinky nastrihám na rôzne veľkosti. Farebnej škále sa tiež medze nekladú. Takéto penové tyčinky alebo guličky nasiaknu dip a dajú sa použiť samotné napr. vo forme Zig rig, alebo ich kombinujem spolu s klasickým boilies.

boilies a pena


Kombinácia nadipovanej penovej tyčinky s boiliesom na dnom. Penová tyčinky svojou ľahkosťou boilies odľahčí, čím sa snažím eliminovať váhu háčika. Kúsok žltej peny pri nástrahe môže taktiež slúžiť aj ako ten správny podnet na vydráždenia kapra k záberu.  

pelety lk baits


Fotografia ukazuje aj inú možnosť použitia penových tyčiniek (v tomto prípade korková tyčinka). Boilies jednoducho navŕtame a kúsok tyčinky strčíme do neho. Získame tak neutrálne vyvážanú nástrahu.

pelety lk baits


Pelety, osobitne mikro pelety používam tiež na zatraktívnenie mojich nástrah. Môžeme ich použiť priamo z balíka, alebo ich ešte o kúsok zvýrazniť.

pumpa lk baits


Peletky plním do PVA punčoch, ktoré mám vždy so sebou aspoň v dvoch rôznych priemeroch. Menšie na nahadzovanie a väčšie pri vyvážke. Vždy sa ale snažím držať pravidla, že množstvo peletiek v PVA má slúžiť iba na zatraktívnenie nástrahy, na ktorú chcem kapra chytiť. Nepoužívam teda množstvo väčšie, ako je kapor schopný nasať v jednom pokuse. Čím dlhšie by kapor peletky v okolí nástrahy nasával, tým predlžujem čas, kedy môže odhaliť moju montáž.  

krmivo lk baits


PVA naplnené peletkami, ktoré som najprv zalial v tekutej potrave. Postup môže byť aj opačný, a to naplniť PVA a až následne ho zaliať tekutou potravou alebo boostrom. Vždy však ale mám pripravených viacero PVA punčoch. Nie je nič horšie ako sa po zábere, s mokrými rukami a ponáhľajúc sa zdržiavať vyrábaním nových.

Miro Fecko kapor


Jediný kapor výpravy, ktorý neodolal preddipovanému boilies s kúskom nadipovanej penovej tyčinky.

Vo viacerých veciach, ktoré sa lovu kaprov týkajú, sa snažím postupovať a používať techniky a postupy, ktoré možno iní kolegovia pri vode nepoužívajú. Viem, že je zložité vedieť a ani sa to vlastne zistiť nedá, aké konkrétne nástrahy používajú iní rybári. Ale pocit, že ak si svoje nástrahy pripravím a nadipujem pred sezónou, ak si nastrihám penové tyčinky, ak používam PVA punčochy, ak venujem príprave svojich nástrah pozornosť, vo mne zanecháva pocit, že som pre záber urobil aspoň o nejaký kúsok viac.

S pozdravom a prianím úspešnej novej sezóny
Miroslav Fečko
LK baits Slovensko 

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Zatiaľ nikto neuverejnil príspevok.