Logo

Zemplínsky kapor 2015

Neoficiálne majstrovstvá Slovenskej republiky v love kapra. Aj tak niektorí označujú pretek, ktorý sa každoročne v septembri koná na "slovenskom mori" - Zemplínskej šírave.

25. 09. 2015, autor: Miroslav Hirjak
Značka: Všeobecne

Neoficiálne majstrovstvá Slovenskej republiky v love kapra. Aj tak niektorí označujú pretek, ktorý sa každoročne v septembri koná na "slovenskom mori" - Zemplínskej šírave. História Zemplínskeho kapra (predtým Šíravský kapor) sa začína písať v podstate od roku 2009. Dal by sa pomenovať mnohými adjektívami, ale asi najvýstežnejšie budú tieto tri: najprestížnejší, najťažší a nepredvítateľný. Počas posledných rokov sa na preteku vystriedala, alebo pravidelne chodí celá "slovenská a česká kaprárska špička pretekárov". Vyhrať Zemplínskeho kapra znamená tak trošku stať sa "nesmrteľný" vo svete kaprariny.

Zemplínska šírava, 3300ha vodnej plochy na východe Slovenska. Dĺžka niečo cez 11km, v najširšom mieste dosahujúca až 3,5km a priemernou hĺbkou iba 3,5m. Väčšiu hĺbku ako 14m tu budete hľadať ťažko a aj keď sa celkovo dá povedať, že Šírava je vaňa, kde-tu sa dajú nájsť zaujímavé zlomy, cesty, kamene a zatopené kríky. V čom je Šírava však absolútne nevyspitateľná a robí ju tak náročnou na chytanie je rýchla zmena počasia. Vlny tu vedia dosahovať nebezpečnú výšku a často znemožňujú chytanie. Práve vtedy si tu vie človek často uvedomiť aký je vlastne maličký. Je zážitok sedieť na člne v strede Šíravy aj v čase úplného bezvetria, keď je hladina ako zrkadlo a sem-tam vidíte výskokom kapra rozčeriť hladinu. Šírava má ešte jednú zvláštnosť, ktorú ju však robí tak výnimočnou. Od roku 2005 je v režime chyť a pusť. V tomto režime už nenájdete široko-ďaleko revír s takou rozlohou. A že rybám to prospieva, sú dôkazom úlovky z posledných ročníkov Zemplínskeho kapra.

zemplinska sirava

Pretek sa koná na šiestich sektoroch: Prímestská oblasť, Kamenec, Paľkov, Zálužice, Lúčky a Hôrka. Maximálny počet sanovíšť je limitovaný počtom 45 pre celú Šíravu. Chytá sa takmer na celej ploche, okrem rezervácie východe jazera. Vývoz nie je pravidlami nijako limotovaný a často sa stáva, že pretekári majú svoje montáže položené viac na vzdialenosť presahujúcu viac ako 1000 metrov. Medzi "top fleky" sa zaradzujú Paľkov 1, Lúčky 1 - obe nachadzajúce sa na okraji rezervácie. Hôrka 1 a Prímestká oblasť 1-3. Z doterajších šiestich ročníkov až 3x na prvom mieste skončil tím, ktorý si vylosoval Paľkov 1 !

zemplinsky kapor

2009:

 2010:

 2011:

 2012:

 2013:

 2014:

Už zo štatistík vyplýva, že Paľkov jednoznačne dominuje takmer v každom ročníku z pohľadu počtu ulovených rýb. Nejako podobne to vyzerá aj tohto roku, keď najviac rýb je ulovených dokopy na sektore Paľkov.

A pridám ešte malé zhrnutie štatistík:

rok / 1.miesto , 2. miesto, 3. miesto

2009 / Paľkov 1, Zálužice 2, Prímestska 3
2010 / Lúčky 6, Paľkov 1, Zálužice 3
2011 / Hôrka 1, Kamenec 5, Lúčky 8
2012 / Paľkov 1, Kamenec 2, Lúčky 7
2013 / Prímestska 5, Lúčky 4, Zálužice 1

 

Sláva víťazom a česť všetkým zúčastneným !

Pamätám si to ako dnes, keď som va v roku 2009 bol pozrieť na prvý pretek. Už vtedy bol pretek na vysokej úrovni aj čo sa týka obsadenosti aj samotnej organizácie. Prihlásených bolo 33 tímov. Spolu sa za šesť dní chytania ulovilo 869kg rýb a najťažšia ryba mala 19kg. Postupom času sa pretek trošku zmenil, určite môžem
povedať, že vylepšil o čom značí aj vysoký záujem prihlásených prekárov. A takto vyzerajú štatistiky z posledných rokov pretekov:

2009:
33 tímov, 134 rýb, spolu: 869.51 kg
najťažšia ryba: 19kg - CT MF
víťaz: Carp team Starbaits (Paľkov 1) / I. Fabián, J. Fabián

2010:
40 tímov, 64 rýb, spolu: 195.3 kg
najťažšia ryba: 19.82kg - CT Veľké Kapušany
víťaz: Carp team Starbaits (Lúčky 6) / I. Fabián, J. Fabián, J.Petričko

2011:
45 tímov, 54 rýb, spolu: 340 kg
najťažšia ryba: 13,9kg - Garant Baits II
víťaz: Carp team Starbaits IV. (Hôrka 1) / M. Kobetič, J. Dobiš, A. Dobiš

2012:
45 tímov, 44 rýb, spolu: 304 kg
najťažšia ryba: 14,9kg - Starbaits SK 2
víťaz: Orthodox Carp Žarnovica (Paľkov 1)/ R. Fúska, N. Škreko

2013:
45 tímov, 257 rýb, spolu: 1595.17 kg
najťažšia ryba: 16,72kg - INOX
víťaz: Orthodox Garantbaits (Prímestská 5)/ E. Angi, M. Šoganič, M. Pribiš

2014:
219 rýb, spolu: 1370.16 kg
najťažšia ryba: 25,73kg - JET FISH
víťaz: JET FISH (Paľkov 1)/ J. Tešinský, J. Parys

 

2015:
cez 500 rýb, spolu: cez 3655 kg (tipnem si 4150 kg)
najťažšia ryba: ? doplníme
víťaz: ? doplníme (tipnem si Max Carp) / môžte si tipnúť v komentároch pod článkom

 

štatistika najúspešnejších tímov 2009-2014:

Starbaits: 3x 1.miesto
Garantbaits: 1x 1.miesto, 1x 2.miesto, 1x 3.miesto
Orthodox carp: 1x 1.miesto, 1x 3.miesto
Mikbaits: 1x 2.miesto, 1x 3.miesto
LK Baits aLastia: 1x2.miesto a 1x3.miesto


1.miesto
Starbaits 3x, Garantbaits, Orthodox carp, Jet Fish

2.miesto
LK Baits, Garantbaits, Succesfull baits, Mikbaits, Lastia

3.miesto
Orthodox carp, Mikbaits, Garanbaits, LK Baits

 

Aktuálne (24 hodín do ukončenia preteku):

Dodnes sa iba ako jediným dvom podarilo vyhrať Zemplínskeho kapra 2x. Starbaits tím v zložení I. Fabián a J. Fabián. Rok 2015 reprezentuje I. Fabián na Majstrovstvách sveta WCC Lac De Madine a J. Fabián preplával do farieb Jet-fish a tento rok to tiež na dobré umiestnenie nevyzerá, dôležité je, že chlapcov dobrá nálada neopúšťa (Rybochňapi to môžu len potvrdiť).

Asi najviac pútal tohto roku pohľady tím JET FISH, v zastúpení Jarda Tešinský, Jarda Parys a Ondra Šulc. Tento rok si vylosovali Lúčky 5 a zatiaľ sa im veľmi nedarí a držia sa na konci tabuľky. Napriek tomu je veľmi sympatické, že Jarda nepodlieha depresiám a berie preteky s humorom.

Zaujímavé tiež bolo sledovať počínanie Dynamite baits Moravia, ktorý si vylosoval legendárny Paľkov 1. Ďen pred ukončením preteku sa držia v hornej polovici tabuľky, ale aby sa dostali na bedňu to by sa museli udiať už takmer zázračné veci.

Druhým top flekom po Paľkove sú Lúčky 1. Tohto roku si ich vylosoval CT Max Carp. Chalani sú skusení "šíravaci" a ukazuje sa to na výsledkoch. V čase písania článku sú tesne na 1. mieste a ako mi napísal Marek Friga: "Do rána to ešte bude nervné :)". Chlapcom držíme palce, za tie posledné ročníky si určite medailu zaslúžia.

V tesnom závese za prvým miestom je tím Proline SK na Hôrke 2. Chvíľu to už vyzeralo, že pretek vyhrajú (čo sa ešte môže stať). Pre mňa osobne je tento tím tak trošku prekvapením, ale musím podotknúť, že príjemným. Ako sa pozerám na aktuálnu tabuľku, tak predpokladám, že horšie ako na treťom mieste neskončia, klobúk dole!

S nie menším záujmom som sledoval aj tím CT Mikbaits CZ. "Rafan" je skúsený pretekár a pohárové umiestnenie si počas histórie Zemplínskeho kapra už odskúšal. Chvíľu dokonca viedol aj tento ročník a momentálne je na 6. mieste. Je to posledný tím, ktorý ma podľa mňa ešte šancu rozbiť poradie prvých aktuálne troch umiestnených.

Sem tam som očkom mrkol aj na Majka Kobetiča a Juraja Dobiša. Obhajcovia z roku 2011 a stálice preteku však nemali šťastnú ruku na los a zjavne majú "peripetie" s nebodovanou rybou. Tento rok sa im už víťazstvo nepodarí obhájiť.

Ďalšími obhájcami, z roku 2012 je Ortodox Carp team. Noro Škreko, Rado Fúska a Erik Nudzik sú už matadori na pretekoch a pár pekných umiestnení mali. V strede preteku som si myslel, že sa dostanú do prvej trojky, nejako sa to potom zastavilo. Budem čakať na vyjadrenia po pretekoch.

Hôrka 1 patrí už dlhodobo k výborným miestam. Tento rok si toto miesto vylosoval tím Green Fish v zložení B. Kubát a M. Vilimek. Podarilo sa im chytiť krásneho kapra nad 20kg a momentálne sú na 4.mieste. Hôrka 1 znova ukazuje svoju silu.

Celý pretek 2015 už deň pred "konečným hvizdom" priniesol nový rekord v počte aj váhe chytených rýb. Prekonala sa hranica 3000kg a očakávam prekonanie hranice 4000kg. Posledný deň prichádza silný dážď, je otázne ako na to zareaguje prvá šestica tímov. Určite to budem ďalej s napätím sledovať a neskôr aj celý článok aktualizujem. Možno sa mi podarí z pretekárov vytiahnuť aj nejaké ďalšie info. Musím pochváliť carponline.cz a hlavne organizátor srz Michalovce sa pekne odprezentovaný on-line prenos. Len tak ďalej!

Peknú poslednú súťažná noc Zemplínsky kapor!

 

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Richard > 4. 10. 2015 21:17
Miro stačí si pozrieť diskusiu na SR asi spred piatich rokov, tam to máš čierne na bielom, aj konkrétne názory konkrétnych ľudí.
Hirmi > 2. 10. 2015 09:15
Riso pozistujem presne info a napíšem aj o tom. Pripadne daj vedieť všetko co vieš.
Richard > 29. 09. 2015 11:06
Miro len je smutné, že SRZ Michalovce robí všetko možné aby sa režim chyť a pusť zrušil! To by si tam mal dopísať. A už sa začalo s dosť masívnym zarybňovaním, to bude mať v dlhodobom horizonte za následok úbytok prírastkov rýb.