Logo

Splneny sen - Zemp. kapor 2015

Zemplínska šírava je srdcovou záležitosťou mnohých rybárov ako aj nás a preto pretek Zemplínsky kapor je pre nás akousi adrenalínovou nabíjačkou.

9. 01. 2016, autor: Marek Friga
Značka: MAX Carp

Po skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov sme sa  precízne pripravili do najmenších detailov , aby sme neostali zaskočený v žiadnej situácii  na vode ani na brehu. Pri žrebovaní som mal celkom šťastnú ruku-Lučky1 -taký bol môj dojem, že z druhej strany mame to najlepšie miesto, bola to výzva a chceli sme na tomto mieste maximálne využiť všetky možnosti a schopnosti , ktoré mame.

Po presondovaní nášho sektoru sme vybrali tri miesta, prvé vo vzdialenosti asi 400m,druhe 700m a jedno miesto až 1100m smerom k rezervácii, ako top bol kanál na 700m vzdialenosti, ktorý sa potom ukázal ako správna voľba. Hneď prvú noc sa prehnala veľmi  silná búrka, ktorá narobila problémy  viacerým teamom aj usporiadateľom. My sme to prežili bez väznejšej ujmi, prišli sme len o jednu boju, ráno pred nami plávali na vode dva člny, ktoré už hľadali majitelia z druhej strany, preto bol aj štart preteku pozastavený, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a išlo sa na to.

Bolo vyvezené ,zakŕmené(ja som kŕmil trochou tigrieho orecha  a mixom boiles  – nechcel som dávať veľmi partikel, lebo nasadove kapre atakovali pri predchádzajúcej rybačke všetko, kolega  Zoli  je za “partiklovanie“ tak to riskol na inom mieste) a čakali sme na prvý zaber,  ktorý sa ukázal s nášho top miesta, ktorému som veril. Pravé odtiaľ sme chytili prvé ryby a zdalo sa že to bude fungovať, ale nebolo to také jednoduché, záberov bolo malo, tak sme skúšali nove možnosti, rozdielne kŕmenia, vzdialenosti, miesta, nástrahy, lebo sedieť na brehu bez záberu  sa nedalo. Najlepšie nám šliapali na začiatku kombinácie gule liver drug s fluoro popkou fruit drug, druhou bola guličky A1 roll všetko od maxcarpu, väčšiu zmenu nástrah a kŕmenia sme museli urobiť až po návšteve sumcov , ktorá sa nám predpokladám usadila na lovnom mieste a boli sme dlhší čas bez záberu (zistili sme to náhodou pri vyvážke, kedy sumec pred našimi očami zalovil  asi meter  od člna rovno pri boji počas kŕmenia, potom zážitku sme miesto prešli sonarom a zistili sme, že kanálom na 700m ryby prechádzali -kŕmili sa, ale v blízkosti hlavného kŕmenia -boja nás obchádzajú) preto sme pečeň obmedzili a posunuli sme sa ďalej už s atraktívnejšími nástrahami fruit drug a red rag silno nadipovane a so zaliatimi pva-čkami tej istej príchute, lebo v tých vlnách bolo ťažké iným spôsobom dostať guličky k blízkosti montáži (čo nie je pravé môj spôsob), ale mohli sme si to dovoliť, lebo sme nemali  zaber od malých rýb, to bola naša výhoda, že ani násadové kapry ani pleskáče naše lovne miesta neatakovali tak sme mohli zatraktívniť nástrahy do maxima. (asi tu nie je taký tlak rybárov ako inde) fungovalo to a stále sme išli po trochu hore.

marek friga

Rozhodujúca bola noc zo štvrtka na piatok, kedy sme vedeli že príde ešte väčší  vietor a počasie sa zmení, preto sme previezli nástrahy včas a prispôsobili ich počasiu a čakali sme väčšiu rybu a podarilo sa nám to v priebehu noci sme od 2.30h do 6h zdolali spolu 4ryby o hmotnosti takmer 58kg,z toho jedna bola aj najväčšia ryba preteku  o váhe 21,20kg podarilo sa nám ju uloviť na tri 20mm guličky A1 Roll. Dovolím si tvrdiť, že ryby ktoré sme zdolali v tom počasí -vlnách, by sme za normálnych okolnosti pri bežnej rybačke určite nezdolávali z člna nebola to fakt sranda a už som tam zažil svoje. Po tejto noci sme si zabezpečili prvé miesto  a  začali vážnejšie rozmýšľať nad tým , že by sa nám to fakt mohlo podariť , ale počasie sa zmenilo, vietor ustal a zaberi už neboli tak časte, čakala nás posledná noc, tak sme s malým náskokom zariskovali a dali sme dva prúty k najvzdialenejšej  boji, ktorá bola prikrmovaná len par guličkami na deň a prišla nám odtiaľ aj najväčšia ryba.

marek friga zemplinsky kapor 2015

Posledných 12h preteku bolo informačné embargo a boli to ťažké chvíle, keď sme do konca nevedeli ako to dopadne, lebo pri náskoku par kíl sa nám ťažko dýchalo. Poslednú noc sme ešte z tohto vzdialeného miesta zdolali  dve ryby a podarilo sa nám nakoniec s náskokom  takmer 29kg zvíťaziť, ulovili sme spolu 289kg, naštastie naše montáže fungovali ako mali a podarilo sa nám zdolať takmer všetky ryby až na jednu na začiatku, ktorá sa nám zachytila o našu potopenú bójku ale po jej odstránení to išlo všetko na počudovanie hladko bez prekážok. Bol to fantasticky pocit zvíťaziť na tejto vode a v takomto  preteku, bol  to môj náš sen, ktorý sa nám splnil. Získali sme ešte ceny za najväčšiu rybu preteku, za najväčšieho kapra lisca, za najviac ulovených rýb nad 10kg  a za najvyšší  váhový priemer troch najväčších ulovených rýb, bolo to ako vo sne, prajem to zažiť aspoň raz v živote každému milovníkovi tohto športu a šíravy.

Veľké ďakujem patri hlavne nášmu asistentovi Paľovi, ktorý bol takmer pri každom zdolávaní na vode a partakovi  Zolimu. Určite našim úlovkom na celom preteku pomohol režim chyť a pusť, ktorý dopomohol k neuveriteľným  prírastkom a množstve kapitálnych kaprov, ktoré sa tu ulovili a lovia stále vo väčšom množstve, už len dúfať, že to tak aj naďalej ostane...........šírava ďakujeme.......

Marek Friga, vitaz Zemplinskeho kapra

za team maxcarp, Marek Friga, MaxCarp gooo

Zemplínsky kapor 2015 zhodnotenie >> a diskusia >>

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
MFkapor > 13. 01. 2016 16:52
Richard v niečom maš pravdu,v niečom maxu krivdiš,čo sa sponzorstva tyka tak to firma prispievala v predchadzajucich rokočnikoch aj ked tam nemali zastupenie,ale firma asi nepocitovala žiadny prinos-reklamu zo strany organizatorov,tak to posledny ročnik stopli...,je to na nich,ja osobne som tie veci okolo sponzorstva velmi neriesil,ja by som na preteky išiel tak či tak-mi niesme žiadny testeri....,ale použivame ich vyrobky tak prečo nie.Nakolko som skoro stale vonku,tak to mal na starost partak Zoli,rovnako ako aj dokončenie članku a foto, ktory by mal udajne vyst v sl.ryb.,sam neviem v akom to je štadiu,asi nestiha...preto som to len tak v skratke napisal vramci svojich možnosti...
Richard > 12. 01. 2016 18:42
Už som raz svoj názor na to ako sa zo strany firmy Max carp NALOŽILO s týmto úspechom písal na stránke Slovenského rybára a ešte to zopakujem aj tu. V prvom rade neboli ochotní sponzorovať pretek a nebyť toho že Marek a spol sa každý rok zúčastnili na preteku tak sa tam nedostanú /aj to len ako náhradníci/. Videá z výprav čo táto firma tlačí však prečo nie ale všade je toho plno, zato víťaz ZK 2015 je len JEDEN!!! Těšínsky si na svojom víťazstve veľmi zakladá a preto je pre mňa nepochopiteľná ignorancia firmy Max carp, načo tam vlastne chlapcov sponzorovali?! Čakal som článok v Slovenskom rybárovi, ale asi to pre tých čo firmu riadia nemá význam.
Admin > 9. 01. 2016 18:45
Zemplinska sirava :D
Crayfish > 4. 04. 2015 11:12
Ozetanya ma krasne rybky. Gratulujem.