Logo

Lov kaprov na krátku vzdialenosť

V dnešnej dobe je trend mnohých kaprárov vyviesť svoje nástrahy, čo to len dá. Dá sa povedať, že sa predbiehajú kto ďalej zavezie. Pritom stačí len tak málo, trocha sa rozhliadnuť a videli by že pekné kapry im plávajú doslova pod nohami.

10. 01. 2013, autor: Karásek - Kimot team
Značka: No respect - Kimot team

V dnešnej dobe je trend mnohých kaprárov vyviesť svoje nástrahy, čo to len dá. Dá sa povedať, že sa predbiehajú kto ďalej zavezie. Pritom stačí len tak málo, trocha sa rozhliadnuť a videli by že pekné kapry im plávajú doslova pod nohami. Samozrejme, sú vody a okolnosti, pri ktorých sa fakt inak nedá ako zaviesť svoje montáže na vzdialenejšie lovné miesta. Tiež sa tomu nebránim, ale mám rád aj lov na krátku vzdialenosť a dá sa povedať, že ho obľubujem.

 Vždy keď zbadám nejaké miesto, alebo inštinktívne sa mi pozdáva, tak nahodím aj ako sa povie pod nohy, vôbec sa tomu nebránim. Tento lov má svoje špecifiká. Takýto lov používam aj na rybárskych pretekoch, kde sa skoro vždy niečo pri brehu podarilo chytiť.

Výberu lovného miesta prikladám asi najväčšiu pozornosť. Veľmi ma lákajú neprístupné miesta, kde je kľud a skoro nikto tam nechodí, sice je tam lov komplikovanejší, ale zato je väčšia šanca chytiť pekného kapra. No žiaľ takých miest je veľmi málo. Dobré miesta sú pod previsnutými  stromami, pričom konáre siahajú skoro až k vodnej hladine a niekedy aj pod ňu. Odtiaľto padá hmyz do vody, ktorý ryby zbierajú. Ďalej popadané stromy, rôzne haluze, kríky,  rôzne zlomy, rákosové polia a rastlinná vegetácia. V týchto miestach sa kapry cítia bezpečnejšie a nachádzajú tu prirodzenú potravu. Na niektorých vodách sa ale pomaly nedá čoho držať, hlavne pokiaľ ide ako sa povie o holé vody, ale aj tu je dosť veľká pravdepodobnosť zdržiavania sa kaprov v blízkosti brehov, hlavne keď tu ide voda z plytčiny do hĺbky, robí to tu akýsi zlom, na ktorom sa zdržiava a naplavuje potrava.

Dosť dôležitú úlohu pri love na krátku vzdialenosť robí aj vietor ktorý naplavuje k brehom potravu a víry vodu uňho a tým rozvíri aj potravu na dne, kde sa  urobí kal a sem sa ryby zhromaždia a futrujú. Takže je lepšie, vo väčšine prípadoch, ale výnimka potvrdzuje pravidlo, chytať na náveternej strane jazera. Samozrejme neplatí to vždy a všade, treba poznať vodu a sledovať kde sa ryby zdržiavajú.  Ak sa nám spoja tieto dva faktory náveternej strany a prekážok vo vode s časti by sme mali mať vyhrané, mali by tu byť aj ryby.

Ak lovím na volnej vode snažím sa používať čo najjemnejšie zostavy, silón od 0,25 mm do 0,30 mm, háčiky číslo 6 naviazané jemnou šnúrkou bez uzlovým viazaním. Závesné olovka veľkosť zhruba 80 gramov a niekedy aj viacej, netreba sa toho báť aj keď lovíme u brehu, plní nám to úlohu samozáseku. Udice volím radšej jemnejšie kvôli blízkosti lovu, aby sa nám ryby nevyvadzovali, aj brzdu si radšej nastavím na jemnejšie, radšej sa z rybou pohrať ako ju niekde vyrezať.

 Lov v prekážkach je už o inom. Tu je treba zvoliť silnejšie montáže a silóny nakoľko lovím blízko, alebo v prekážkach, kde sa kapry zdržujú a kde je najlepšie nedať rybe pri zábere ani kúsok silónu na rozjazd. Ak sa nám to podarí, sčasti máme vyhraté. Silón volím 0,50mm, pevné háčiky z tlstejšieho drôtu veľkosť č. naviazané na pevnejšej splietanej šnúrke, zase bezuzlovo. Ako záťaž používam väčšie priebežné olová, ktoré dám na montáž tak aby samo po zábere odpadlo, čiže na vlasec dám len gumenú čapičku a vlasec uviažem na obratlík. Potom zoberiem olovko, vrchnú časť olovka navlečiem do čapičky  a spodok dám do obratlíka, tak že stredom neprechádza vlasec. 

Je to pasia držať kapra napevno a čakať kto s koho.

Pri oboch možnostiach lovu v poslednej dobe používam zadné olová tzv. becklead. Niektoré sú na šnúrke s vypínacím mechanizmom, alebo jednoducho olovo s akýmsi krúžkom. Jednoducho po nahodení sa pred špičku prúty dá toto olovko a spustí dolu na dno. Takto nám olovko stiahne silon a ten leží pekne na dne, kde ho kopíruje aslúži nato aby ryby nepocítili nebezpečie z dôvodu napnutých vlascov.

Kŕmenie používam rovnaké ako u každého lovu kapráriny, to jest bolies, pelety, partikel, samozrejme to závisí od situácie lovu a lokality v ktorej lovím, aká je tam osádka rýb a aká je ich aktivita. Najradšej kŕmim boiliesom, či celým alebo sekaným a halibut peletamy. Väčšinou kŕmim na takéto menšie vzdialenosti kŕmnou lopatkou. Ak je možnosť kŕmim niekoľko dní vopred zmesou návnad, ktoré som spomenul pred chvíľou. Radšej dávam menšie množstvá a pravidelnejšie. Keď nieje možnosť kŕmiť predom, tak zakŕmim keď prídem k vode a chcem loviť, ešte než rozbalím udice, čiže zakŕmim hneď po príchode. Potom postupne dokrmujem podľa záberov a aktivity rýb. Používam aj pva pančuchy naplnené peletkami, ktoré jednoducho zavesím na háčik. Po dopade na dno sa pančuška rozpustí a v okolí nástrahy máme lákavú návnadu, ktorá urobí vonný obláčik. Pri pretekoch kŕmim obdobne, ale s tím rozdielom, že kŕmim aj methodmixovími guľami, do ktorých dávam peletky a partikel.

Veľmi dôležitou vecou pri love na krátku vzdialenosť je sa správať tak aby sme robili na brehu čo najmeší hluk, je treba si dávať pozor hlavne na štrkovom podklade, nebúchať dverami aut, nerobiť diskotéky a nerozkladať oheň.

Čo na záver, snáď len skúste sa porozhliadnuť pri výpravách za kaprami aj na kratšiu vzdialenosť a nie iba do diaľky a uvidíte aký pocit zažijete pri takomto love, či už pôjde o adrenalín pri love v prekážkach, alebo pri zdolávaní rýb na voľnej vode na blízko. Prajem veľa úspechov, a len ryby ktoré pustíš, môžeš chytiť zase.

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Zatiaľ nikto neuverejnil príspevok.