Logo

Slovenskí kaprári (2.) - Marián Kobetic

Ak ste priaznivci kaprariny, ďalšieho človeka, ktorý nám poskytol rozhovor ani nemusíme predstavovať. A tu by sme článok teda ukončili :D - samozrejme robíme si srandu, pretože kaprára, ktorého vám dnes priblížime bude práve veľmi zaujímave bližšie spoznať. Príjemné čítanie.

16. 09. 2016, autor: redakcia mojeboilies.sk
Značka: STARBAITS

Majo Kobetič - čo si pamätám tak som ho ešte nevidel nikdy sa zamračiť. Stále ho vidím vysmiateho, či už keď sa náhodne stretneme na brehoch nádrže, alebo na videách, kde si rád zašpásuje - hlavne keď ma po ruke kamaráta Ďurka. Na Maja som si pripravil niekoľko otázok a som rád, že si našiel čas dať mi na nich odpoveď.

1. Odkedy sa venuješ rybolovu?

Nakoľko môj dedko bol vášnivým rybárom, tak som už od 7 rokov chodieval s ním na jeho obľubenú vodu Boleráz. V mladosti som začal hrať súťažne ľadový hokej a na veľmi dlhú dobu som moje rybárčenie prerušil. Pred 15 rokmi som sa k rybárčeniu znovu vrátil a úplne ma dostalo chytanie kaprov na boilies .V tom čase som sa stretol s mojim terajším parťákom Ďurom Dobišom a od vtedy to spolu ťaháme až do dnes.

2. Ako často stíhaš popri zamestnaní rybačku?

Nooo, tak to je asi jeden z problémov, ktoré má viac kaprárov. Poviem to tak. Z mojou manželkou som nebol na dovolenke možno už aj 7-8 rokov. Čiže celú dovolenku miniem na kapre, za čo jej velmi pekne ďakujem, že mi to celé ešte stále akceptuje. A po robote sa snažím čo najviac vyraziť aspoň na chvíľku na naše miestne zväzovky, ktoré mám z domu kúsok.

3.Táto vášeň ti asi mnoho dala. Nájde sa niečo čo ti zobrala?

Chytanie rýb Ti nemôže nikdy nič zobrať,len dať !!!!!J a sa vždy teším na ryby a myslím si,že to je miesto kde som najradšej, kde viem vypnúť a neskutočne si odpočinúť.

4. Akú techniku rybolovu preferuješ? Bez čoho nejdeš k vode?

Ja sa priznám, že ja moc nemusím prívlač. Ja som taký ortodoxný kaprár a tam je jasné, že chytám na ťažko na položenú. A bez čoho nejdem k vode to je jasné. Bez guličiek  Starbaits a bez Ďuriho aj keď mi niekedy lezie na nervy, lebo je bordelár .. (smiech).

5. Ryby niekedy proste neberú. Nemyslíš, že ten čas strávený pri vode a bez úlovku bol zbytočný?

Ja si myslím, že ryby berú vždy len ich nevieme vždy chytať. Jasne,že sa stáva, že aktivita rýb je menšia, ale vtedy treba čo najviac špekulovať s nástrahami, krmením,monážami atď. Ale pokiaľ sa mi stane, že idem z rýb bez záberu tak mi to vôbec nevadí, práveže ešte viac ma to naštartuje a posúva ďalej... Stalo sa mi, že som bol bez záberu na Kráľovej 3 týždne a sedel som tam ďalej.

6. Bol si na rybačke už aj v zahraničí?

Pravidelne,každý rok sedíme týždeň na našej obľúbenej Maďarskej vode Ecsed a v Maďarsku máme odchytaných už viacero vôd a takisto aj k našim priateľom do Čiech chodíme veľmi radi.

 7. Ako by mal podľa teba vyzerať ideálny revír?

Ideálny revír ? Na kilometer okolo teba nikto, čistá voda plná veľkých kaprov, ale taký asi neexistuje. Rád chytám na všetkých vodách, ale naozaj nemám rád pretlak rybárov, čiže ak už je ich tam veľa, tak radšej zbalím a idem domov.

8. Aký bol doteraz tvoj najväčší úlovok a koľko trvalo zdolávanie?

Tak môj osobáčik je šupík s váhou 22,30 kg a zdolávanie trvalo ja neviem asi 10-15 minút. 

9. Aký bol doteraz tvoj najcenejší úlovok?

Moja manželka - (smiech). Nie práve to nie sú tie ryby nad 20 kg. Najviac si vážim ryby ulovené na Váhu a Kráľovej a tam som mal zatiaľ najväčšieho kapra 16,80 kg. A ešte jedna ryba je pre nás výnimočná a to je kapor s váhou cez 4 kg, ktorého sme zdolali na Zemplínskom kaprovi v roku 2011 na konci pretekov a ktorý nám zabezpečil víťazstvo na tomto najväčšom a aj najkrajšom preteku, aký sa na Slovensku koná.

10. Zažil si rybačku, ktorú by si si chcel znova zopakovať?

Ja by som si zopakoval všetky rybačky,ktoré som zažil. Každá je iná a každá je niečím výnimočná. Kto nás pozná a zažil niekedy na rybačke vie, že u nás je vždy kopec zábavy, stávok a podpichovania sa..

11. Stala sa ti počas rybolovu vtipná príhoda?

Tých sme zažili kopec. Ale najviac sme sa zasmiali asi pred rokom na Ecsede, kde pršalo a ja som práve vtedy musel na WC. Len pri lezení do blatového kopčeka v daždi a v šlapkách som trošku padol a komplet som prišiel blatový až za ušami. Ďurko s Ivom Fabianom, ktorý bol práve u nás skoro od smiechu skolabovali.  

pozn. redakcie - 24. minúta :) 

12. Čitateľom ponúkaš rôzne návody, skúšaš nové veci. Čo by si poradil začínajúcim rybárom?

Rybarčina a hlavne kaprárina potrebuje veľa času a vytrvalosti. Veľa rybárov stále hovorí, že je málo rýb, ryby neberú a ďalšie výhovorky prečo nechytili kapra. Tak im radím, aby vždy keď pojdu k vode boli vytrvalí a stále špekulovali ako dostať rybu do podberáku....A ešte jednu prosbu pre všetkých kaprárov: vráťte kapitálne kapre späť do vody aby ste ich či už vy alebo niekto iný mohol znovu chytiť a na brehu ak ich púštate späť chovajte sa k nim ohladuplne !!!!

13. Spolupracuješ s firmou Starbaits. V čom spočíva táto tvoja spolupráca?

V roku 2011 sme sa stali oficiálnymi testermi firmy STARBAITS na Slovensku. Výrobky Starbaits sme používali už predtým a vždy bolo takým našim snom chytať práve pre túto Francúzsku firmu, ktorá je najväčším výrobcom boilies v Európe. Našou náplňou je testovanie kaprárskej výbavy, výrobkov, kŕmenia a boilies od firmy Starbaits a takisto zúčastnovanie sa prezentačných akcií a výstav, kde prezentujeme túto značku.  

 

14. Dnes je vpredu aj technika a vybavenie. Vidíš veľký pokrok v rybolove odkedy si ešte len ako mladý chlapec začínal?

Porovnávať výbavu spred 35 rokov dozadu sa mi zdá ako porovnávať neporovnateľné. Ide to dopredu každým rokom, ale zasa nie som nejaký zástanca noviniek, čiže ak niečo príde na trh, tak to musím hneď mať. Skôr veci, ktoré mi fungujú nemením, lebo sa mi stalo, že som staré dobré veci predal, alebo vyhodil a nové sa mi hneď pokazili. Preto mám napríklad staré dobré Ultegry už asi 10 rokov. Ale zasa veci, ktoré sú užitočné a nemám ich, tak si veľmi rád kúpim. 

15.Na aké boilies najradšej chytáš? 

Kto ma pozná vie, že moje obľúbené sú SK 30 na dlhšie výpravy a Probiotic Red One na jednodňovky. Ale zasa musím povedať, že tento rok ma prekvapila novinka z dieľne STARBAITS - IF1, ktorá je mojou novou srdcovečkou.

Máš ešte iné hobby okrem kaprariny?
 
Mojím druhým veľkým hobby je chov papagájov. Ako malý chlapec som začal s chovom papagájov, ale potom som z dôvodu, že som býval v byte musel skončiť. Teraz keď som dorobil dom, tak pre mna nastala najkrajšia fáza a to bola stavba volier, ktorú som ukončil minulý rok a momentálne sa teším zo 6 párov papagájov.
 
Chodíš aj na kaprárske preteky a ak áno, tak prečo? Aký bol tvoj najväčší úspech?
 
Do minulého roku sme boli pravidelnými účastníkmi kaprárskych pretekov.Ročne sme ich absolvovali aj 5-6. V tomto roku sme si chceli od pretekov trošku oddýchnuť a venovať sa klasickej kaprárine. Uvidíme, či sa ešte k tomu vrátime. A čo sa týka úspechov?? Tak je to jednoznačne Zemplínsky kapor, čo sú aj neoficiálne majstrovstvá Slovenska .V roku 2011 sme ich vyhrali, 2012 sme mali najväčšiu rybu pretekov a aj sme vyhrali sektor. Ešte sa nám podarilo nejaké preteky vyhrať, ale tá Šírava je určite top.
Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Rydzyk > 20. 09. 2016 14:48
Majo je fasa clovek, pekny clanok.