Logo

Slovenskí kaprári (3.) - Miroslav Fečko

Je tu október a s ním aj tretí článok zo série Slovenskí kaprári. Tentoraz sme vyspovedali stálicu slovenského tímu LK Baits. Ak radi čítate články v SR/ČR časopisoch je 99% šanca, že ste na nejaký článok od Mira už natrafili. Pán "učiteľ" PhDr. Miroslav Fečko PhD.

6. 10. 2016, autor: Redakcia mojeboilies.sk
Značka: LK BAITS

Mirec je pohodový človek a už po pár minútach zistíte, že je to pravý zanietený kaprár. Miro učí na vysokej škole a vidieť to aj na jeho publikáciach vo svete kapráriny, ktorých je neúrekom. Niekoľko jeho článkov máme aj u nás na stránke. Najviac sa mi v rozhovore páči jeho odpoveď na otázku: "Nemyslíš, že ten čas strávený pri vode a bez úlovku bol zbytočný?", odpoveď bola rýchla a stručná: Nie!

Mirec "oblieka" už dlhé roky farby LK Baits. Ako sa stal testerom pre túto značku a čo spolupráca s Lukášom Krásom pre neho znamenajú nájdete v článku. Príjemné čítanie a Mirovi ďakujeme za rozhovor.

Miro, odkedy sa venuješ rybolovu?

S rybolovom som začal približne keď som mal 15 rokov. Netreba však za tým hľadať nejaký klasický príbeh rodinného príslušníka, ktorý by ma k tomu viedol. Musím priznať, že môj začiatok rybárčenia bol veľmi náhodný. V jednoduchosti. V tej dobe som mal spolužiaka, ktorý sa chystal kúpiť si rybársky lístok. O tomto svojom kroku ma informoval a moja reakcia vtedy bola, že je to zaujímavé a požiadal som ho, aby kúpil rybársky lístok aj mne. Od tohto momentu sa následne začal proces učenia sa od starších kamarátov, odkukávania techník a metód lovu a zdokonaľovania sa. Na tomto mieste musím zdôrazniť, že tento proces trvá aj naďalej.

 

Ako často stíhaš popri zamestnaní rybačku?

Čas na ryby mám väčšinou iba počas letných mesiacov, čo je zároveň najhoršie obdobie na lov kaprov, konkrétne ak je mojím cieľom chytať kaprov vyšších váhových kategórií. Táto obmedzenosť času je pre mňa síce limitujúca, ale snažím sa tomu prispôsobovať. Často krát možno vidieť, že môj lov je zameraný na atraktivitu použitých nástrah a návnad, a to aby som aj počas víkendových letných rybačiek na našich zväzových a miestnych vodách dosiahol želané úspechy. Takéto letné rybačky teda tvoria väčšinu môjho času stráveného pri vode.

Popri tom sa mi ale občas podarí vybehnúť na ryby aj na jar alebo počas jesene. Musím sa priznať, že práve vtedy sa pri vode cítim najlepšie. Chladnejšie noci, menej rybárov pri vode, celkový pokoj v okolí, absencia kúpajúcich sa ľudí a minimálne turistické atrakcie. Takto to mám rád.     

 

Táto vášeň ti asi mnoho dala. Nájde sa niečo čo ti zobrala?

Je to veľmi logicky položená otázka, na ktorú ale nemôžem takto priamočiaro odpovedať. Totižto, ak by som pociťoval to, že rybárska vášeň mi niečo zobrala, tak už by som sa tomu pravdepodobne viac nemohol venovať. Ak by som si úprimne myslel, že mi je to nejako alebo v nejakom zmysle na škodu, nemohol by som v tom ďalej pokračovať. Povahou predsa nie som človek, ktorý by sám sebe chcel škodiť. A teda, na rybárske hobby sa pozerám ako na pevnú súčasť svojho života. Vidím v tom pozitíva, hľadám v tom iba to čo je príjemné a to čo ma obohacuje.

Ak by sme ale chceli naozaj nájsť niečo, čo mi rybačka zobrala, tak možno len materiálne veci. Veď pri vode sa často stáva, že vám vietor niečo odfúkne, niečo stratíte, niečo položíte na kameň vedľa bivaku a až na ceste domov si spomeniete že ste to so sebou nezobrali, atď. To ale asi k tomu patrí J   

 

Akú techniku rybolovu preferuješ? Bez čoho nejdeš k vode?

Preferujem lov kaprov na dne. Väčšinu času môjho rybolovu chytám práve takýmto spôsobom. Samozrejme, ak si to situácia vyžaduje, tak aj ja sa prispôsobujem a skúšam aj iné techniky lovu. Každopádne, vždy sa jedná o lov kaprov.

Je viacero vecí, ktoré so sebou k vode vždy brávam a bez ktorých sa pri vode neviem zaobísť. Keď tak nad tým uvažujem, tak veď práve toto je jediným logickým vysvetlením, že prečo mám stále plné auto vecí J Ak by som mal ale vyzdvihnúť niečo konkrétne, tak musím povedať, že stále so sebou nosím viac krmiva, ako možno budem potrebovať. Držím sa pravidla, že radšej to prinesiem naspäť domov, ako by som mal ľutovať, že som nedokázal aktívne reagovať na apetít kaprov.

 

Ryby niekedy proste neberú. Nemyslíš, že ten čas strávený pri vode a bez úlovku bol zbytočný?

Nie ! :)

 

Bol si na rybačke už aj v zahraničí?

Každý rok plánujem, chystám kde všade by som chcel ísť, aké všetky revíri by som chcel navštíviť a aké rôzne krajiny spoznať. Sebakriticky priznám, že toto všetko je zatiaľ stále v rovine plánov a v zahraničí som bol loviť iba jeden krát. Prvá moja zahraničná výprava bola na jar 2016, kedy som sa vybral na návštevu výrobne a sídla LK Baits firmy neďaleko Pardubíc. Pri tejto príležitosti som samozrejme navštívil aj revír Sahara, ktorý mi hlboko utkvel v pamäti a ja už teraz viem povedať, že sa pre mňa stal jeden z najobľúbenejších revírov. Jeho obľúbenosť ale nie je daná iba veľkostnou kategóriu kaprov. To predsa vonkoncom nie je postačujúce. To mi ani zďaleka nestačí k tomu, aby som sa na nejakom revíri cítil dobre. Sahara má totiž niečo viac, niečo čo ju odlišuje od ostatných revírov. Sahara má dušu. Dušu, ktorú jej vložili všetci ľudia, ktorí sa zo srdca o tento revír starajú. Zdravé ryby v dobrej kondícii, neopakovateľné formy kaprov, dennodenná starostlivosť o revír, príjemné slovo správcov spestrujúce pobyt pri vode, ochota pomôcť rybárovi ktorí tento revír navštívi v každom možnom ohľade. To je Sahara. V tom je Sahara iná.

 

Ako by mal podľa teba vyzerať ideálny revír?

Niektoré zo znakov ideálneho revíru som popísal v predchádzajúcej otázke. Na tomto mieste by som chcel zdôrazniť niečo iné. Prial by som si, aby tými ideálnymi revírmi boli všetky naše miestne a aj zväzové vody. Prial by som si, aby sme nemuseli cestovať stovky kilometrov za revírmi a rybami, ktoré spĺňajú naše predstavy. Aby sa ale tieto predstavy naplnili, muselo by dôjsť k výrazným zmenám v starostlivosti a hospodárení na našich revíroch, ale čo je ešte dôležitejšie, muselo by sa niečo zmeniť aj v každom jednotlivcovi.   

 

Aký bol doteraz tvoj najväčší úlovok a koľko trvalo zdolávanie?

Môj najväčší úlovok mal 19,3 kg. Bol to krásny mohutný šupináč, ktorého som ulovil na miestnej vode. Zdolávanie trvalo približne 45 minút. Bol to dlhý urputný súboj. Pamätám si to veľmi živo. Kapra som zdolával z vysokého brehu, kde bol zlý prístup. Aby som s rybou udržal kontakt, musel som sa z tohto brehu stále nakláňať. Jeden kamarát ma pri tom držal zozadu za mikinu, aby som nezletel do vody. Druhý kolega rybár sa staral o podobratie úlovku. Bola to tímová spolupráca, na konci ktorej bol môj nový osobák.

 

Aký bol doteraz tvoj najcennejší úlovok?

Chvíľu som sa musel zamyslieť nad takto položenou otázkou. Cením si v prvom rade to, že môžem tráviť svoj voľný čas pri vode, na rybách. Každý úlovok je pre mňa dôkazom toho, že som pri love postupoval správe. Z tohto dôvodu je zložité vybrať úlovok, ktorý by som si najviac cenil. Ale predsa len je tu jeden kapor, ktorý z pomedzi všetkých vynikal svojim vzhľadom a aj miesto ulovenia bolo pre mňa výnimočné. Ide o úlovok krásneho kapra z VN Ružín. Na VN Ružín som začínal svoju kaprársku kariéru a je preto pre mňa veľkým zadosťučinením, že som po niekoľkých rokoch, čo som prvý krát navštívil brehy Ružína, mal možnosť poťažkať si tohto kapra.

 

Zažil si rybačku, ktorú by si si chcel znova zopakovať?

Skôr sa v mojom prípade jedná o miesta, ktoré by som chcel opakovane navštíviť. Uvedomujem si totiž, že žiadna rybačka sa nemôže zopakovať. Žiaden zážitok nie je možné opakovane a rovnako prežiť. O to viac je dôležité užívať si každý možný pobyt pri tom, čo nazývame naším hobby.

 

Stala sa ti počas rybolovu vtipná príhoda?

Asi ich bolo viacero, a to najmä v období, keď sme viacerí násť-roční kamaráti chodievali na hromadné rybačky. Mladícka nerozvážnosť a množstvo ľudí na brehu boli zárukou vtipných príhod. Napr. ako keď som kamarátovi pomáhal vystúpiť z člna a on ma pri tom stiahol po kolená do vody.

 

Čitateľom ponúkaš rôzne návody, skúšaš nové veci. Čo by si poradil začínajúcim rybárom?

Pre začínajúcich rybárov je dnešná doba veľmi ťažká. Majú k dispozícii obrovské množstvo kvalitných informačných zdrojov, a to v podobe článkov, videí, kníh a sociálnych sietí. Z každej strany sa na nich valia návody a postupy. Je ťažké sa v tom celom nestratiť. Moja rada bude vyplývať práve zo samotného pomenovania „začínajúci“ rybár. Keďže začínajú, tak majú pred sebou ešte mnoho rokov, kedy sa budú môcť venovať svojmu koníčku. Nie je preto dobré, ak by chceli hneď v prvej svojej sezóne vyskúšať všetky možné techniky, metódy lovu a postupy. Rozvážnosť je na prvom mieste. Učte sa od svojich skúsených kamarátov. V článkoch hľadajte zmysel a dôvod. Snažte sa v každom zdroji, ktorý budete mať k dispozícii, hľadať odpoveď na to, prečo a kedy sú konkrétne metódy účinné. Vašim cieľom nech nie je opakovať postupy, ale pochopiť ich a následne ich vo vhodnom čase a na vhodnom mieste efektívne použiť.

 

Spolupracuješ s firmou LK Baits. V čom spočíva táto tvoja spolupráca?

Moja spolupráca začala pred ôsmimi rokmi. Vyzdvihujem to cielene, aby som zdôraznil, že k tejto firme ma viaže už naozaj dlhá história. Spočiatku spolupráca spočívala v písaní článkov. Neskôr sa k tomu pridali sociálne siete, koordinácia vydávania článkov v časopisoch a dnes už je tých aktivít viacero. Okrem pracovnej stránky si však vážim aj to, že som v úzkej skupine LK Baits našiel kamarátov a spriaznené duše. Je radosť pracovať v tíme, ktorého cieľom je posúvať sa dopredu, hľadať nové možnosti, nebáť sa výziev, stanovovať trendy a snažiť sa o inovatívny prístup.

 

Aký by mal byť podľa teba dobrý rybár?

Ohľaduplný, vnímavý, precízny. Ohľaduplný z dôvodu, že na žiadnom revíri nikdy nebude chytať iba on sám. Je nevyhnutné a osobitne to platí pre naše zväzové a miestne vody, aby rybári brali ohľad na iných rybárov. Vnímavý preto, aby pozoroval prírodu okolo seba, aby vnímal signály okolo seba, aby tieto signály vedel následne pretaviť do podoby metódy lovu. Precízny kvôli tomu, aby každý svoj postup, každé konanie, každú naviazanú montáž, každé pripravené kŕmenie, urobil tak najlepšie ako len vie. 

 

Dnes je vpredu aj technika a vybavenie. Vidíš veľký pokrok v rybolove odkedy si ešte len ako mladý chlapec začínal?

Určite áno. Je množstvo firiem, ktoré sa vývoju a inováciám venujú naplno. Je z môjho pohľadu pozitívne sledovať takýto trend. Niektorý možno preferujú old school, ale paradoxne to často robia s najnovšími anglickými prútmi a navijakmi. Máme k dispozícii nové a moderné technológie, ktoré sa objavujú nie len vo vybavení, ale aj v kŕmení. Využime ich teda v náš prospech.

 

Na aké boilies najradšej chytáš? Veľkost, chuť, atď.3

Je viacero druhov boiliesov, ktoré si často brávam k vode. Ľadové vanilka, Sea Food, Spice Shrimp, Lesná jahoda sú stálice. Okrem nich, ale stále skúšam aj nové príchute, ktoré pribúdajú do našej ponuky. Veľkosti boiliesov kombinujem, aby moje kŕmenie nebolo jednotvárne, ale aby naopak ponúkalo guličky o veľkosti 18, 20 a aj 24 mm. Na takomto kŕmení má následne rybár viacero možností nástrah a samotný kapor to taktiež vníma prirodzenejšie. Je aspoň pre mňa neprirodzené kŕmiť iba 18 mm boiliesom a ako nástrahu použiť jednu 24 mm guličku. Nástraha má byť v súlade s návnadou.

 

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Zatiaľ nikto neuverejnil príspevok.