Logo

Slovenskí kaprári (4.) - Martin Tomovič

Často krát mi príde viacero správ typu Ahoj, prosím ťa neprezradiš mi tvoje top miesto alebo Ahoj, neprezradiš mi kde si chytal, ako ďaleko si vyvážal, koľko a čím si krmil? Snažím sa vždy poradiť ale.... Myslím že takto cesta k úspechu nevedie.

26. 10. 2016, autor: Redakcia mojeboilies.sk
Značka: JET-FISH

Od kedy sa venuješ rybolovu?

Vyrástol som na dedine pri krorej bol malinký rybnik a myslím že práve ten má na svedomí toto všetko . Nebola to ani zväzová voda, bola to nádrž kde chodili hasiči dopĺňať vodu do hasičských áut. Už V tedy to bol dá sa povedať,, súkromný rybnik ". Staral sa o to jeden pán, ktorému sme platili 50,- KČS za to aby sme tam mohli cez letné prázdniny chytať. Už od 6 rokov som chodil okolo vody s palicou na ktorej bol silon, korkový štupel a špendlík zahnutý do tvaru háčika. Chytávali sme lúčne kobylky a kopali v záhrade červíky.

Zvláštne je to, že nikto V našej rodine nebol rybár. Už po pár rokoch som zaviedol otca do rybárstva. Teda v tedy to ani rybárstvo nebolo, boli to športové potreby kde okrem iného bolo aj pár háčikov, dva prúty a tri navijaky. Ako 8 ročný som odchádzal z obchodu s modrým laminátovým Lipnom, navijakom Rex, kotulkou silonu a s krabičkou háčikov. A v tedy to všetko začalo....

 

Ako často stíhaš popri zamestnaní rybačku?

Čo sa tohto týka, mám skvelú pracovnú dobu. Mám veľa voľna cez týždeň, čo je pre mňa veľká výhoda. Ak mi to ostatné veci dovolia tak som pri vode väčšinou v pracovné dni. Nerád chodím k vode cez víkend, všetci vieme prečo. Mám voľno skoro každý druhý deň. Z práce prichádzam večer a preto podnikám prevažne jednonocne výpravy. Ak je to správne obdobie a viem že je šanca na pekný úlovok tak chytám takto aj 2-3 týždne. Čiže,
večer po práci k vode, druhý deň večer domov, ráno do práce a večer zase späť k vode....

Je to fyzicky dosť náročné ale vytvoril som si svoj štýl lovu, ktorý mi funguje, určitý čas sa venujem vždy jednému miestu ktoré navštevujem pravidelne, praktizujem taktiku dlhodobého kŕmenia, keď odchádzam
domov vždy miesto dobre,, zasypem " preto že viem že sa tam o pár dní vrátim, funguje to..

 

Bez čoho nejdeš k vode?

Toto sa podľa mňa nedá špecifikovať. Tých vecí je veľa. Samozrejme bez prútov a navijakov, ale pri dnešnom štýle lovu ak by sme prišli k vode iba s prútmi, tak sa môžeme vrátiť domov. Takže by som to povedal tak, že ak si nemám zobrať celú výbavu potrebnú na lov a pobyt pri vode, tak nejdem nikam

Ryby niekedy neberú. Myslíš, že ten čas strávený pri vode bez úlovku
bol zbytočný?

Samozrejme že ak mám za sebou dobrú zdolávačku a odchádzam domov s fotkou pekného kapra je to krajšie, ale nikdy nie je zbytočný ani deň dva bez úlovku. Mohol by som začať teraz rozprávať o tom ako si oddýchnema podobne, ale ak to beriem z toho pohľadu lovca tak aj výprava bez ryby je pre mňa vždy nejakým ponaucenim a preto nie je zbytočná. Mám pár príkladov. Lovím prevažne na veľkej slovenskej vode a strávil som tu cez leto na jednom mieste, ktoré bolo v inom ročnom období veľmi produktívne, dva týždne bez úlovku. Stalo má to síce veľa času ale viem že už na tomto mieste v lete loviť nebudem. 

Druhý príklad sa mi stal len nedávno pred pár dňami kedy som lovil na novom mieste o ktorom som bol presvedčený že sa tam chodia kŕmiť veľké kapre. Mal som to ráno tri zábery ale všetky ryby som stratil v prekážkach. V ten deň som síce odchádzal bez úlovku ale toto miesto som si vycistil od prekážok,  bolo tam vo vode asi päť veľkých konárov. O dva dni neskôr som sa na toto miesto vrátil a ulovil dve krásne ryby 18 a 19,2kg. Takže ani dni bez úlovku nie sú zbytočné...

 

Bol si na rybačke aj v zahraničí?

Áno, pred piatimi rokmi som mal obdobie kedy som skúsil aj Maďarské vody, ale rýchlo má to prešlo. Neučarovalo mi to. Jediné čo musím spomenúť, čo mi zostane dlho v pamäti je jazero Háromfa. Práve tým že je toto jazero celé zarastené leknami, tým je aj rybačka iná, zaujímavá. Ale uvedomil som si že načo chodiť do Maďarska keď na Slovensku máme krásne vody.

Ako by mal podľa teba vyzerať ideálny revír? A aký je tvoj najobľúbenejší revír na Slovensku?

Je veľa vôd ktoré sú krásne a pritom každá je iná. Rozhodne nezdielam názor že by to malo byť jazero s chatkami a rybami rybami nad 30kg. Učarovala mi Kráľová, Šírava, Dubnik pri Nových Zámkoch. Každá táto voda je pre mňa ideálna a každá iným spôsobom. A týmto som zároveň odpovedal aj na druhú otázku.

Aký bol doteraz tvoj najväčší úlovok a koľko trvalo zdolavanie? A ktorý bol tvoj najcennejší úlovok?

Bol to kapor chyteny na slovenskej zvazovke s váhou 23,40kg a zdolavanie trvalo asi 20 minút. Bolo to v noci a pamätám si ako som bol práve na vode s druhým prutom som zdolaval menšiu rybu niekoľko 100 metrov od brehu a v tom zabral práve tento. Trvalo asi 10 minút kým som sa vrátil z vody a dostal sa znovu na vodu k rybe. Samotné zdolavanie pri člne trvalo zvyšných 10 min. A cenné sú všetky ryby. Ale je asi 10 rýb na ktorých fotku keď sa pozriem vynorí sa mi príbeh ktorý sa odohral pri ich ulovení. A práve tie ryby s príbehom sú pre mňa najcennejšie.

Zažil si rybačku ktorú by si si chcel zopakovať?

Nechcel by som si zopakovať žiadnu. Budem skromný. Chcel by som zažiť lepšiu ako bola doteraz tá najlepšia  Tým je to všetko pekné a zaujímavé, že každá je iná a na každú ďalšiu ideme s očakávaním.

Čo by si poradil začínajúcim rybárom?

Predovšetkým to, aby si našli vlastnú cestu k uloveniu vysnívaných rýb. Aby chodili k vode s rešpektom a nie s vidinou ulovenia tých najväčších rýb. Nedá mi pri tejto príležitosti spomenúť jednu vec. Stáva sa mi, a nie len mne, že ak zverejním správu od vody s peknou rybou, kedy za jej ulovením bolo často krát veľa námahy, príde mi viacero správ typu " Ahoj, prosím ťa neprezradiš mi tvoje top miesto" alebo " Ahoj, neprezradiš mi kde si chytal, ako ďaleko si vyvážal, koľko a čím si krmil ? 

Snažím sa vždy poradiť ale.... Myslím že takto cesta k úspechu nevedie. Ak si rybár - kaprár uloví vysnívanú rybu svojim úsilím má pre neho oveľa väčšiu cenu. Myslím že kaprarina je práve o tom.

 

Dnes je v predu technika aj vybavenie. Vidíš veľký pokrok v rybolove odkedy si ako malý chlapec začínal?

Samozrejme! Tak ako všetko tak aj výbava v oblasti kaprariny ale aj celého rybárstva je neporovnateľne niekde inde ako pred  15-20 rokmi. A každý rokom to ide viac a viac dopredu. Ak by mi niekto pred 20 rokmi povedal že budeme nástrahy vyvážať loďkami na diaľkové ovládanie s GPS alebo nebodaj dopravovat kŕmenie na lovné miesto dronom tak sa mu začnem smiať. Aj keď nie som  zastancom takéhoto štýlu lovu, je to súčasť kaprariny. Ďalej sonary na ktorých už pomali vidíme ako ryba dýcha a podobné prístroje moderného rybolovu. Ale to je asi bežný jav.
Hlavne sa výrazne zlepšil komfort v oblasti pobytu pri vode. Dnes nie je problém stráviť mesiac pri vode mimo civilizácie a s celkom slušným komfortom.
A samozrejme veľká zmena v kaprarine nastala príchodom boilies. Mal som možno 12 rokov keď som v rybárstve zbadal malé žlté voňavé gulicky. Bol to malý sáčok a v ňom asi 10 boilies. Samozrejme som si ho kúpil ale pri vode som zistil že sa nedá napichnúť na háčik. Tak som začal pátrať čo som si to vlastne kúpil a v tedy som objavil boilies. V tedy to bolo len boilies na báze 50/50 a nedá sa porovnávať s dnešným boilies ktoré je plné rybých múčok a rôznych extraktov a atraktorov. V tomto vidím tiež veľký pokrok.

Stala sa ti počas rybačky vtipná príhoda?

Chodím k vode väčšinou sám, preto tých veselých príhod veľa nie je. Stalo sa mi pár usmevnych situácii. Stalo sa mi že som prišiel k vode a prúty zostali v garáži, alebo že som zle ukotvil čln a musel som si zaplávať v 10'C vode. No vtedy mi do smiechu nebolo, skôr som si z toho zobral ponaučenie. Aj keď teraz sa nad tým pousmejem.

Na aké boilies najradšej chystáš ? A akú veľkosť?
Chytám na všetko čo začína na BIO. BIOSQUID, BIOKRAB, BIOENZIM, a používam 24mm boilies.

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Zatiaľ nikto neuverejnil príspevok.