Logo

Slovenskí kaprári (5.) - Richard Šťastný

Sedemdesiate roky sa s tým čo je teraz nedá naozaj porovnať, je to to isté ako vysvetliť deťom ako vyzeral život v reálnom socializme, nepochopia to.

4. 01. 2017, autor: Richard Šťastný
Značka: NIKL

Od kedy sa venuješ rybolovu?

Začiatky tuším som mal deväť rokov? Ako každý chlapec, u nás na rieke Torysa spolu s chlapcami boli to sedemdesiate roky, na brčko, ako desaťročný som dostal za vysvedčenie prvú udicu lipno modro čierna, to bola najväčšia radosť z výbavy akú som kedy mal! Aj keď teraz si kupujem lepšie a drahšie veci tú detskú radosť už nič neprekoná!!!! Potom prišla škola a na VŠP v Nitre sme mali aj predmet rybárstvo, tam som sa priučil chovu rýb, mimochodom bolo to v r.1987 keď sme mali cvičenia s chovom amura kde sa skúšalo koľko šáchoru je schopný zožrať. S lovom na boilies som začal v roku 2003 a drží ma to dodnes.

Ako často stíhaš popri zamestnaní rybačku?
Keďže mám farmu s manželkou a chováme ovce, času je pomenej a hlavne do konca augusta som viazaný robotou na farme, v jeseni sa prestáva dojiť a je čas aj na koníčky.
 
Bez čoho nejdeš k vode? 
Pre mňa je rybačka hlavne relax, neženiem sa veľkými kaprami za každú cenu, prvoradý je oddych pri vode. Často sa mi stáva že nezdokumentujem peknú rybu lebo zabudnem doma foťák, inokedy váhu a vláčiť so sebou trojnožku na váženie to je pre mňa nepredstaviteľné a aj tá vanička na kapra je len ďalší zbytočný krám pre mňa... A hlavne mám  rád samotu, v pohode vydržím byť sám na rybách desať dní, vyberám si revíry kde je sťažený prístup pre blato, alebo keď je zlé počasie a zima vtedy je pri vode minimum ľudí. Tento koníček mi nezobral nič okrem peňazí...
 
Ryby niekedy neberú. Myslíš, že ten čas strávený pri vode bez úlovku bol zbytočný? 
Keď ryby neberú tak sa nedá nič robiť, a je treba sa z toho poučiť, výpravu si plánujem hlavne podľa počasia a na dlhšie, tak sa mi už dlho nestalo aby som niečo nechytil.
 
Bol si na rybačke aj v zahraničí? 
Chytal som aj v Maďarsku a Čechách, ale lákajú ma hlavne domáce vody.
 
Ako by mal podľa teba vyzerať ideálny revír? A aký je tvoj najobľúbenejší revír na Slovensku? 
Ideálny revír, hlavne tam kde je kľud, určite nie súkromák, obľubujem Kechnec, Šíravu, Ružín, Domašu tam sa ešte vždy dá nájsť miesto kde sa dá zašiť. Ale aj malé vody ktoré sú mimo pozornosti rybárov.
 
Aký bol doteraz tvoj najväčší úlovok a koľko trvalo zdolavanie? A ktorý bol tvoj najcennejší úlovok? 
Najväčší úlovok bol šupi 18,4kg a zdolávanie cca 15 minút.
Najcennejší neviem bolo ich viac čo mi utkveli v pamäti, určite prvý kapor na boilies čo som si doma urobil, potom prvá ryba cez desať, a podobne. Mne robí radosť každá ryba hlavne ak chytám na vode kde nemám dlho záber a potom sa to rozbehne.
 
Zažil si rybačku ktorú by si si chcel zopakovať? 
Hm zopakovať voľakedy som chytal so synom neskôr s dcérou ale vyrástli a na ryby ich už nebaví chodiť, možno raz....
 
Vtipná príhoda? 
Vtipné príhody boli hlavne s deťmi, raz synátor zabudol doma kuchynský riad a kávu mi varil tak že fľašu od minerálky rozrezal na polovicu a do jednej polovice mi spravil kávu, teda nescafé, keď som zbadal 7 deci kávy najprv ma napadlo že to nebude mať chuť, len voda ale kupodivu bola dobrá, tak som pomaly popíjal a popíjal až ostalo pol deci na spodku tak som to vylial a išiel taký hustý kal, opýtal som sa ho koľko tam dal kávy a on že polovicu?!!! Tú noc som nespal nedalo sa!!!! 
 
Čo by si poradil začínajúcim rybárom?
Začínajúcim rybárom môžem poradiť len aby sa obrnili trpezlivosťou, išli k vode a skúšali, samozrejme aj teória je dôležitá ale základ je to čo sa naučí pri vode.
 
Spolupracuješ s nejakou firmou? 
Spolupracujem s firmou Nikl, ide hlavne o preteky na Šírave a tu ponúkam moje skúsenosti z takých typov vôd a je na Karlovi Niklovi čo z toho použije pri výrobe boilies. Konkrétne boilies Angry plum bolo vyrobené s dlhším rozpadom aj po našich pripomienkach k príliš rýchlemu rozpadu krilovej rady, a taktiež novinka pre budúci rok Gigantika tam som dal jednu moju receptúru ktorou sa Karel inšpiroval, vývoj s testovaním trval tuším štyri roky čo je na naše pomery naozaj dosť.... Nie som tester a takto mi to vyhovuje, idem ak chcem a nie som viazaný ničím.
 
Aký by mal byť podľa teba dobrý rybár?
Dobrý rybár by mal byť v prvom rade slušný, skromný. Mal by sa správať ohľaduplne k rybám a prírode, nenechávať za sebou bordel.
 
Som výlučne chyť a pusť ale len preto že mi ryby nechutia, nemám nič proti ak si rybár zoberie do desať rýb za rok, samozrejme nie trofejné. V poslednej dobe ma rozčuľuje trend MO SRZ napúšťať do miestnych vôd podmierečné kapre a tie sú cez sezónu chytené aj dvadsať krát a podľa toho aj vyzerajú, papule dotrhané, zahnisané rany, pleseň!!!  Nech tam radšej napustia K3 čo má mieru a tie sa zabijú a majú to rýchle za sebou, ale toto je vyslovene týranie zvierat!!!
 
Dnes je v predu technika aj vybavenie. Vidíš veľký pokrok v rybolove odkedy si ako malý chlapec začínal? 
Sedemdesiate roky sa s tým čo je teraz nedá naozaj porovnať, je to to isté ako vysvetliť deťom ako vyzeral život v reálnom socializme, nepochopia to.... Bol len jeden výrobca silónu, šnúry neexistovali, háčiky sa vyrábali podomácky....
 
Na aké boilies najradšej chytáš? Veľkost, chuť, atď. 
Boilies , no najradšej na také kde mám hneď záber. Ale poviem niečo aj pre tých menej skúsených. Nerád chytám na novinky a som zástancom rokmi overenej kvality, zdôrazňujem ROKMI!!! Neviem prečo ale u nás a v Čechách rybári šalejú za novinkami!!! Minule Jarda Ťešínsky povedal že jeho naj boilies je biosquid čo bol vyvinutý pred 18 rokmi! U Nikla je to legendárne 3XL ktoré vyhralo všetky ročníky maratónu na Mare, a aj teraz na WCC na Pálave sa chytalo práve na 3XL vďaka ktorému tento pretek vyhrali. Odporúčam hlavne používať rozum a čítať medzi riadkami, každá novinka super chytá ak čítaš report od testera ale dôležité je že okrajom spomenie že chytal aj na iné boilies čo je na trhu niekoľko rokov a to je dôležité!!! Často minuloročnú novinku čo bola ospevovaná až do neba v roku uvedenia na trh v rokoch nasledujúcich žiadny tester ani nespomenie ale povedzme desať rokov staré boilies áno-prečo?!!! Podobne na pretekoch, na fotkách si treba všímať napr. balenia boilies VŽDY je tam novinka na budúci rok ale dôležité sú aj tie INÉ boilies lebo tie tam nie sú na OKRASU!!!!
 
Máš ešte iné hobby okrem kaprariny? 
Okrem rýb a práce mi na iné koníčky nezostáva čas.
 
Chodíš aj na kaprárske preteky a ak áno, tak prečo? Aký bol tvoj najväčší úspech? 
V poslednom čase chodím už len na preteky na Šírave. Tu som najlepšie skončil štvrtý, pričom o tretie miesto sme prišli pol hodinu pred koncom pretekov, a bol som v roku 2007 na tých pretekoch s vtedy 13 ročným synom. Chytal som medzi Karlom Niklom zprava a Tomášom Blažkom zľava, a oboch sa mi podarilo prechytať a to sme chytali na tri udice kvôli synovmu veku toto bol snáď ešte väčší úspech. Dodnes si spomínam na tie tváre susedov a ich nervy že KTO ich prechytal....
 
Chcel by si niečo odkázať ďalším generáciam?
Ďalším generáciám kaprárov by som zaželal aby hlavne mali kde chytať na zväzových vodách, lebo skupujú sa pozemky pri vodách a majitelia nejako nechcú tam nikoho púšťať, oplotia si to a robia nám problémy... 
 
Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Zatiaľ nikto neuverejnil príspevok.