Logo

Všade dobre, ale doma najlepšie - len dokedy !

Treba si uvedomiť , že príroda nie je schopná takej regenerácie ,aby sa k nej človek naďalej správal tak ako sa správa . Dúfam , že si to každý zoberie k srdcu a za peknými rybami nebudeme musieť cestovať tisícky kilometrov.

28. 07. 2014, autor: Martin Teplan
Značka: LK BAITS

Po úspešnom štarte do sezóny , ktorý som absolvoval na zahraničných revíroch , som sa konečne mohol začať venovať rybám aj na ,, domácej pôde .“ Každý z nás sa teší na otvorenie novej sezóny . Aj keď najradšej trávim čas pri vode sám a na najmenej navštevovaných miestach tak na začiatku sezóny , to možné nie je . Ale túžba po ulovení nejakej krajšej ryby je veľká . Tak čo mi iné ostáva . Jazero , ktoré navštevujem je blízko môjho bydliska . Navštevujem ho v sezóne najčastejšie . Osádku tunajších rýb mám celkom ale isto v ,,malíčku“ , teda až na pár výnimiek . Tento rok sa mi podarilo konečne chytiť rybu , s ktorou som ešte nemal česť sa stretnúť . Najkrajšie bolo na tom , že nie raz....

Chytený počas splnu

Brehy sa plnia rybármi , ktorých je viac než dosť . Ešte že moje obľúbené miesto je zvyčajne voľné , keďže patrí medzi tie menej prístupné. Nikdy som si nepredkrmoval miesto ,ale teraz mi ostalo trochu viac boilies so zahraničných výprav tak som to vyskúšal . Boilies som už týždeň predtým zalial iba tekutou potravou All amino nutric a každý deň som nastrieľal prakom asi 20-30 guličiek na plochu. Už po čas prvej pár hodinovej rybačky sa mi podarilo uloviť rybu okolo 70cm a pár menších rýb . Pri vode som si nemohol dovoliť byť dlhšie ako 4-5hodín . A to kôli práci a našej nezmyselnej dobe lovu . Chodil som k vode skoro každý deň . Zábery chodili viac-menej pravidelne. Postupom času sa mi vyskytoval čím ďalej častejšie problém s montážami a následnými nepremenenými zábermi . Montáže ,ktoré mi inde skvele fungovali tak strácali na účinnosti. Mal som z toho plnú hlavu smútku . Nevedel som stále náväzcom prísť ,, na chuť.“ Po experimentovaní a skúšaní sa vraciam k starej jednoduchej klasike . Pomaly ale isto sa dostavujú prvé výsledky .

Riadkač

K vode prichádzam vždy podvečer . Aj tento večer nebol iný ako tie ostatné a ulovil som nejakého menšieho kapríka. Montáž opäť pokladám na rovnaké miesto a prikrmujem pár hrsťami boilies . Pobyt pri vode mi ešte aj teraz podvečer spríjemňuje ,,UNC-čko“ , ktoré pracuje na ďalšej pláži pri tomto jazere. Katastrofa , k tomu sa nejdem radšej ani vyjadrovať . Lovil som asi 100m od miesta činu . Záber od väčšej ryby som vôbec nečkal . Hlučnosť stroja a ,,lyžice“ na brehu štrkoviska neveštila nič pozitívne . Prichádza tma a práce na brehu pomaly končia . Onedlho mám krásny záber . Prisekávam a rybu sa mi nedarí otočiť . Tak skáčem do člnu a idem za ňou. Stále ide svojím smerom a behom chvíle som oproti miestu budúcej pláže. Vedel som ,že jedná o väčšiu rybu . Avšak nedarí sami ju stále odlepiť z dna . Adrenalín stúpa .... V hlave mi behá myšlienka, že som možno zapriahol aj nejakého sumca . No ale po pár minútach vidím vo svetle čelovky mohutné telo šupináča . Onedlho je v podberáku . Chvíle plné adrenalínu a napätia strieda radostný výkrik na celé jazero . Tušil som , že sa jedná o jednu z najväčších rýb tohto štrkoviska . Pokladám ju na podložku a neveriacky krútim hlavou . Je to ikernačka na prasknutie , neskutočné ! Pár fotografií a rybu ihneď púšťam . Zistil som ,že túto rybu som ešte neulovil ,ale bola už predo mnou ulovená a to bolo aj na nej vidno . Niekoľko dňový pobyt v betónovom plytkom jazierku jej spôsobil rôzne zaplesnenia po tele a na chvostovej plutve, ktoré som jej ošetril ako som vedel . No ale treba to brať pozitívne a môžeme byť radi , že tu vôbec ešte pláva . Dal som jej meno ,,Lucka“ a dúfal som , že ma ešte príde pozrieť aby som videl ako sa jej darí . Tiež sa teším z dobrej fotografie s rybou , predsa , je to na celý život . Keď to niekedy nie je možné tiež hodím rybu do  prechovávacieho saku ale maximálne na 3-5 hodín. Ale nie na niekoľko dní , to jej dá poriadne zabrať .

Lucka chytená naposledy

Pomaly sa nám blíži ,,non stopka.“ Brehy už nie sú také preplnené ako prvé týždne sezóny . Ani sa nečudujem , vďaka pár jedincom ,ktorí majú zvrátené ideológie o rybačke tu moc rýb už nepláva .

úspešná montáž

Leto sa pomaly ale určite začalo . Sedím v práci a rozmýšľam či dneska ísť alebo neisť na celú noc k vode. Keďže zábery od väčších rýb mi prichádzali celkom pravidelne do pol noci . A potom som sa mohol isť venovať aj priateľke. Odrádzal ma spln , ktorý vychádzal presne na dnešný deň . Inde sa mi to celkom osvedčilo ale na tejto lokalite moc nie . Dva alebo tri dni pred a po splne boli ale fajn . Ale nakoniec idem k vode aj kamarátom Marekom a aj s mojou priateľkou Luckou. Samozrejme nie s tým kaprom. Popíjame si pivečko a je nám fajn . Krásny večer , mesiac svieti všade naokolo , je ako cez deň . Až mi je divné , že do polnoci ani záber . Po pár pivách sa ukladáme pomaly spať a rozprávku na dobrú noc ukončujem vetou : ,,Dneska chytím Lucku.“ Marek si zo mňa robí srandu a povzbudzuje ma tým , že ak to bude pravda tak hodí komplet celý stojan aj s udicami do vody . Odvtedy si asi aj on spomenie na reláciu ,,nikdy nehovor nikdy.“ Za nejaké dve hodiny ma zobúdza ľavá udica . Hneď skáčem do člnu , po zdĺhavom súboji sa mi darí rybu podobrať . Čelovku som si síce zabudol na brehu ale mesiac ju dokonale nahradzuje . Neverím vlastným očiam a kričím ,,je to ona.“ Idem naspať k brehu a volám na Mareka , nech sa ide pozrieť na tu nádheru . Bol viac prekvapený ako ja a neveril vlastným očiam. Onedlho svitá tak udicu už len nahadzujem na rovnaké miesto. Prikrmujem už len kobrou . Som plný eufórie a to mi nedovolí zaspať . Stále mi v hlave behá ten pocit , ktorý má každý z nás tak rád . Celé si to dookola premietam v hlave . Nikdy na to nezabudnem. Neviem či sa mi to zdá alebo sníva ale opäť registrujem záber na prút , ktorý som len nahadzoval . Cítim , že sa nejedná opäť o malú rybu . Idem na čln a súboj si maximálne vychutnávam . O chvíľu podoberám mohutného ,,riadkáča“ v obdobnej veľkosti ako ,,Lucka.“ Tento kapor nemal jedno oko , tak som mu dal meno ,,Pirát.“ To čo sa mi ,ale stalo , neprajem nikom z vás. Pri fotení vo vode sa ryba a zatrepala a zmizla pod vodnou hladinou . Tak už po tretíkrát som neveril vlastným očiam . Nevadí , predýchal som to a dúfam , že sa mi ho niekedy v budúcnosti podarí dostať na podložku znova.

Tesne pred výterom

Jazero som potom už tak často nenavštevoval . Naskytlo sa trochu viac času tak som vyrazil na dlhšie výpravy na iné vody . Nebudem to samozrejme celé rozpisovať opäť . Vrátil som sa sem ešte pár krát a podarilo sa mi ,,Lucku“ chytiť po tretíkrát. Tá ryba ma asi miluje . Opäť zabrala z rovnakého miesta ako vždy . Je to nádherný pocit a prajem to každému športovému rybárovi. Všetko toto je pozitívne . Len si pokladám otázku ,,kde sú ostatné veľké ryby?“ Kde sú tí šupináči , ktorých som tu chytal pominulé roky , ktorý skvele rástli a ich hmotnosť sa pohyboval od 10 až cez 16 kilogramov . Mohlo by ísť aj o náhodu ,ale nie je až také možné aby sa niektorá ryba chytila niekoľkokrát a niektoré vôbec. Veď to nie je voda , ktorá má stovky hektárov. Zdokumentovaných mám veľa rýb a tento rok sa z nich chytilo len mizivé percento , ktoré by som spočítal na jednej ruke. Najhoršie je to , že viem ,kde aj pár týchto krásnych rýb skončilo . Niektoré si ešte plávajú ,ale nie vo svojej domácej vode a niektoré už doplávali . Je to smutné ,ale je to tak . Pokiaľ si toto všetko neuvedomíme sami , tak takéto zážitky s našich vôd budú len minulosťou . Treba si uvedomiť , že príroda nie je schopná takej regenerácie ,aby sa k nej človek naďalej správal tak ako sa správa . Dúfam , že si to každý zoberie k srdcu a za peknými rybami nebudeme musieť cestovať tisícky kilometrov . Prajem Vám veľa krásnych strávených chvíľ pri vode .

 

Martin Teplan

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Skywalker > 29. 07. 2014 13:32
Super clanok, dufam ze si niekto vezme k srdcu.
Hirmi > 28. 07. 2014 11:28
Majo, myslím, že to nie len na vymretí starej generácie záleží. Je aj veľa mladých, ktorí berú ryby všetkých veľkostí. Tu pomôže iba zákon. Kapre nad 5kg späť do vody a bude tu kaprov ako na Maďarských revíroch.
Majo82 > 28. 07. 2014 11:18
Tento clanok som uz cital ale aj momentalne je velmi aktualny. Tu v Cechach je to este horsie ako na Slovensku a vela rybarov preto cestuje smer zahranicne reviry. Je to fakt smutne, ale podla mna sa to zlepsi ked vymrie stara generacia masiarov.