Logo

Krátkodobé vychádzky, alebo bez plavačiek ani na krok.

Určite mnohí z nás si predstavia pod pojmom lov kaprov na boilies aj dostatok voľného času a maximu hodín strávených pri vode . Kedysi dávno pri mojich začiatkoch s lovom kapra na boilies som si nevedel predstaviť ,že by som chytal veľkých kaprov už za pár hodín . Prišlo mi to dosť nereálne.

31. 07. 2014, autor: Martin Teplan
Značka: LK BAITS

Spomínam na jednu krásnu výpravu na Liptovskú Maru. Vtedy som mal toho času ešte naozaj dosť a ja som si mohol dovoliť stráviť dva týždne na brehoch tejto krásnej priehrady. Po príchode som sa tešil , že na miesto ,ktoré sme si vytipovali bolo prázdne a my sme sa tu mohli  bez problémov usídliť. Staviame bivaky , fúkame čln a chceme sa dostať čo najskôr na vodu aby sme osadili a zakŕmili aspoň nejaké lovné miesta. Unavený z celej tej cesty a prenášania veci cez nie krátku vzdialenosť . Augustový ,,Oskar „ nám na únave naozaj ešte pridával.

lk baits pop up

Keď sme sa vrátili z vody už bola pomaly tma a ešte sme nemali hotové ani prúty . Celý deň fúkal silný vietor a kal ktorý sa šíril pri príbrežných partiách bol naozaj veľký. Hĺbka vody sa postupne zvažovala hneď od brehu až na 4m . Rozhodli sme sa, že budeme chytať túto noc hneď pod brehom . Veď náš čakali ešte krásne skoro dva týždne vyvážania na Liptovskej Mare , tak prečo to nehodiť ,,priamo pod nohy“ . Tak sa aj stalo , prúty sme porozmiestňovali popri brehu ako keby chytáme niekde na rieke . Úprimne poviem , že by to prinieslo nejaký úspech som si nevedel ani predstaviť . Montáže sme mali tak do 10m od brehu na priehrade kde skoro každý vyváža čo najďalej. Na túto noc nezabudnem . Mali sme 4 zábery a z toho skončili 4 ryby na podložke a ich hmotnostný priemer bol niekde na 11 kilogramoch . Na Liptovskej Mare som zažil krásne chvíle na ktoré budem ešte dlho spomínať . Samozrejme si nedokážem predstaviť , že po príchode z práce by som nahádzal veci do auta a vyrazil na Liptovskú Maru na pár hodín . Ale ten ,kto ju má kúsok od domu , tak by s tým nemal mať problém . Uviedol som to len ako príklad a chcel som s tým povedať , že na každej vode v ktorej sa nachádza ryba, ktorú by ste chceli postaviť pred objektív fotoaparátu netreba sedieť celé týždne.

Martin Teplan

V poslednej dobe sa snažím vyťažiť čo najviac z voľného času a preto 90% mojich výprav netrvá viac ako 10 – 12 hodín a to je väčšinou cez noc . Samozrejme , že by som bol najradšej keby môžem tráviť pri vode celé týždne ,ale keď to nejde , tak to nejde. Takéto pár hodinové výpravy majú v sebe naozaj čaro , pocítil som to neraz na vlastnej koži. Je to krásne, keď sa vám v priebehu pár hodín podarí dostať na podložku miestneho ,,mohykána.“

Začiatky neboli naozaj jednoduché ,ale trpezlivosť a skúšanie priniesli svoje úspechy . Nikdy predtým som sa nevenoval takýmto krátkym vychádzkam , totiž bol čas na tie dlhšie . Taktika a stratégia a všetko okolo toho zrejeme nebola na ,,mieste.“ A tak ako každý vášnivý rybár som začal experminetovať a stále niečo meniť . Na montáže a návazce by som nekládol až taký dôraz a nerozdeľoval ich podľa toho či budete na rybách 10hodín alebo tam strávite celý týždeň. To záleží od typu vody kde chytáte či nahadzujete alebo vyvážate a v neposlednom rade od typu dna . To je síce celá jedna kapitola o ktorej sa dá napísať kniha , ale pri krátkodobom love to nie je až také podstatné ako napríklad voľba správnej nástrahy a návnady .

lov kapra na boilies

 

Používal som boilies domácej výroby a sním som aj kŕmil . Na predošlých revíroch , ktoré som predtým dlhodobo navštevoval mi celkom dobre išlo ale väčšinou až po dlhšej dobe. Preto som mu dôveroval a myslel som , že bude fungovať aj tu . Avšak som od vody odchádzal často zo sklonenou hlavou . Napriek tomu, že sa mi moc nedarilo stále som to nevzdával a navštevoval som jazero pravidelne. Po čase sa mi podarilo prekabátiť nejakých kapríkov avšak nebolo to ono. Veril som , že tu určite plávajú aj väčší.

Vedel som , že musím začať nejako experimentovať a kapra maximálne zaujať. Siahol som po plavačkách ,ktoré som dovtedy neuznával alebo lepšie povedané ani nemal potrebu použiť . Vybral som si fluoro farby , ktoré ma celkom zaujali a pripadali mi dosť ,,agresívne“ , takže by mohli dosť dobre vyprovokovať kapra. Podvečer ako zvyčajne prichádzam k vode. Vezmem do rúk balenie Fluoro POP UP Pineapple . Napichujem to na ihlu s minimálnou dôverou ,ale o to s väčšou nádejou . Dávam k tomu jednu potápavú guličku – tzv. na panáka.

mojeboilies.sk Martin Teplan a jeho krátke vychádzky

 

Hladina sa ukľudnila, je ako sklo. Nádherný pohľad a pocit , pozná to asi každý z nás. Tak sadám do člna , berem udicu so sebou . Montáže pokladám do vytipovaných chodníčkov medzi rastlinami jednu asi 15m od brehu a druhú tak 10m. Ku každej montáži hádžem hrsť nakrájaných boilies z rady EuroEconomic a asi 2l repky olejnej . Na štrkovisku je krásne čistá voda a vidím ten nádherný ,,čierny koberec „ okolo mojej montáže , ktorý je pripravený na ,,návštevu.“ Prút pokladám do vidličiek a samozrejme nezabúdam na ,,backlead“ . Tak všetko je pripravené a ja sa pomaly poberám do spacáku ,predsa zajtra skoro ráno stávam do práce. Ležím v spacáku , pozerám sa na krásnu jasnú oblohu a mesiac ,ktorý tak svieti , že mi nedovoľuje zaspať .Avšak únava , prekonáva výkonnosť žiarenia mesiaca a ja už pomaly zaspávam. Na tvári cítim , ako začína pofukovať vietor . Vedel som , že je to dobré znamenie. V polospánku ma prebúdza môj pravý prút . Skáčem zo spacáku a predo mnou prudko zvažujúci štrkový svah , ktorý schádzam skôr po zadnej časti tela ako po nohách. Našťastie už držím prút v rukách a užívam si ďalšie minúty adrenalínu . Po pár minútach krásneho súboja končí ryba v podberáku a ja sa celý trasiem . Nie od zimy ,ale od týchto krásnych chvíľ , ktoré prežívam. Zamierim svetlom čelovky do podberáka a s chuti si zakričím ,,yeeees.“ Konečne ryba vyššej hmotnostnej kategórie a dostal som ju breh necelé tri hodiny po vyvezení . Proste paráda , super pocit neveril som vlastným očiam , že je to naozaj možné resp. som skôr hovoril o náhode.

lov kaprov mojeboilies.sk

Tak toto bol krátky úryvok z jednej párhodinovej vychádzky k vode . Samozrejme , že som s tým nechcel vyvrátiť fakt , že na potápavé boilies nemôžete byť pri párhodinovom love úspešný . Len mne ,,plavačky „ vo fluoro farbách otvorili úplne novu cestu pri krátkodobom love . Kaprárina je nevyspytateľná nemôžeme jej určiť pravidlá . Ale môžeme stále experimentovať a hľadať svoju cestu k úspechu . Pri prvej skúsenosti a úspechu som hovoril o náhode , ale táto taktika lovu pochytala veľké množstvo rýb cez 10 kilogramov čo je dosť slušné na naše zväzové vody. Plávajúce boilies som začal používať čím ďalej tým viac a to aj na dlhších výpravách . Vlastne , mohol by som napísať jedno malé pravidlo - ,,Bez plavačiek ani na krok .“

Viem , že cesta k úspechu nie je až taká jednoduchá ako tu píšem . Záleží od rôznych faktorov , ktoré môžeme ovplyvniť ,iné zase nie . Za posledné sezóny som prežíval krásne chvíle pri vode, podarilo sa mi dostať na breh , veľa krásnych rýb v priebehu niekoľkých hodín. Bol to neopísateľný pocit , ktorý prajem každému . Určite netrpíte prebytkom svojho voľného času ,ale chceli by ste zažiť ten krásny zvuk svojho  signalizátora a následný súboj plný adrenalínu ! Nie je nič krajšie . Preto sa nebojte vyraziť k vode aj na pár hodín. Nie je nad ten pocit ako tráviť aj pár hodín v ,, spolužití“ s prírodou . Je to nádhera , sedieť na brehu jazera , úplne sám a už za pár hodín si naplniť svoju ,,kaprársku dušu.“

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
JET-FISH > 3. 08. 2014 20:12
Pekny clanok. Kratke vypravy maju svoje caro. Idealne je ak si clovek chodi zakrmovat a potom staci aj par hodin chytania a nemusite ani prespavat pri vode :)
Sam > 1. 08. 2014 08:14
Vsetko sa da ked velmi chces. Autor je este mlady kocur, to mi starsi uz na take nie sme ;)
rAVEN > 31. 07. 2014 18:54
By som sa autora clanku opytal, ze kde pracuje ked po rybacke vie este ist rano do prace. Ja by som tam asi zaspaval a nedokazal sa sustredit. Ale najdu sa aj taky "blazni" :D
Pitrs > 31. 07. 2014 15:52
Hodnotim pozitivne !