Logo

Kapry, vysoká voda a pobrežné partie.

Keď hladina vody je výrazne nad normál a brehy ,kde zvyčajne sa dajú pohodlne umiestniť udice aj so stojanom sa razom stávajú neprístupné ,prichádza čas využiť tejto situácie a pokúsiť sa z nej vyťažiť to ,čo nám práve ponúka.

4. 08. 2014, autor: Ivan Fabian
Značka: STARBAITS

Na prvý pohľad sa občas zdá táto situácia bezvýchodisková a takmer stratená pre chytanie rýb ,no nie je tomu tak . Netreba sa jej zľaknúť a môže veľmi príjemne prekvapiť.

Čo nám teda ponúka. Predovšetkým čerstvo zaplavené oblasti bohaté na stromy , kríky, trávy, sú zdrojom veľkého množstva potravy. A to nielen tej ktorá tam existovala pred zaplavením, ale aj tej, ktorá sa tam vytvorila, vďaka čerstvo vzniknutému podvodného prostrediu, ktoré ponúka optimálne podmienky pre jej tvorbu. Zároveň treba prihliadnuť predovšetkým v jarných mesiacoch aj na rýchlo prehrievajúcu sa vodu príchodom prvých jarných lúčov ,čo samozrejme ženie rybu do týchto oblastí. Ak voda počas jari vydrží v stave nad normálom , tieto miesta zostanú zaplavené  dostatkom vody, tak väčšina jarných milostných hier sa práve odohráva v týchto častiach čo nám dokáže výrazne uľahčiť lokalizáciu rýb .Rastlinstvo ,ktoré buď bolo zaplavené, alebo pri dlhodobejšom vysokom stave sa začalo vytvárať nové, ponúka ideálne prostredie pre výter rýb. Takže to sú miesta ,v ktorých môžeme nachytať nádherné ryby. Nielen to ,ale pozorovaním sa môžeme presvedčiť čo vlastne daná voda ponúka v oblasti druhového spektra rýb, ich veľkosti a množstva.

Montáž boilies s pop up

Ako chytať v týchto oblastiach. Náročnosť terénu, hlavne pri zatopených stromoch ,kríkoch si vyžaduje skutočne zvýšenú pozornosť na použitý materiál. Mäkké udice tu nie sú na mieste z dôvodu, že často sa musíte do nich oprieť a rybu otočiť ,aby vám nezašla do prekážok. Ja používam prúty s 3,5lb testovacou krivkou s plnou parabolickou akciou a vzhľadom na to, že moje zdolávanie je vo väčšine prípadoch z člna mi plne postačuje ich dĺžka 3m. S touto dĺžkou prútu je podstatne jednoduchšia manipulácia na člne, ale aj v spleti konárov v prípade, že musíte rybu z nich uvoľňovať. Dlho som váhal nad touto dĺžkou , ale dnes viem, že moja voľba bola správna aj vzhľadom na výhody pri zdolávaní rýb z člna. Ľahšie dokážete s rybou pracovať hlavne v jeho blízkosti.

Boilies Starbaits

A čo dať na navijak? Pevný, oderu odolný vlasec potiahnutý fluorocarbónom o priemere 0,35mm je moje minimum, ale sú situácie ,kedy si to vyžaduje siahnuť po silnejších priemeroch. Rovnako na mieste je aj šokový náväzec ,aspoň 0,60mm , rovnako s oderu odolnou fluorocarbónovou úpravou. Toto oceníte hlavne pri uvoľňovaní chytenej ryby z prekážok ,kedy veľakrát je doslova preštrikovaná konármi a vďaka pevnému vlascu dokážete niektoré konáre zlomiť, uvoľniť a prepracovať sa k nej. Posledný meter používam v ostatnom období 1m dlhý Quick Clip Leader. Je to pružný materiál zložený z Dynemy uloženej v mäkkom polyméry. Ak ryba uviazne v prekážke tak vďaka elastickosti tohto materiálu výrazne znížite jej vyrezanie . Rovnako skvelá vec pre použitie pri love  trávami ,alebo leknami zarastených vodách. Pri koncovom nadväzci treba rovnako svoj výber uprieť na pevný materiál. Pevné, stužené 35lb spletané šnúry, ako je napríklad Invader alebo Fibre-tec, veľa vydržia a v tomto teréne sú nevyhnutnosťou . V spleti potopených konárov a rastlín nemusíte sa báť, že ryba odhalí pascu umiestnenú na takejto hrubej šnúrke, i keď voda bude veľmi čistá. Veď rovnako hrubé sú rôzne steblá potopených tráv a drobné konáriky. Pri použití Pop Up neváham siahnuť pri tvorení montáže aj po 0,50mm fluorocarbóne. Chod Rig z tohto materiálu v kombinácii s 20cm stuženou šnúrkou je skvelou voľbou pre umiestnenie guľôčky nad zaplavenými trávami, alebo priamo v spleti vodných tráv.

Lov kaprov a čakanie na záber

Výber háčikov treba skutočne zvážiť. Vždy chcem mať istotu v pevný háčik, ktorý ma podrží aj v tých najkritickejších situáciách . Často používam malé háčiky, ale pri chytaní rýb v takomto náročnom teréne siahnem vždy po väčších ,väčšinou sa jedná o veľkosť č.4 v extrémnych prípadoch pri použití veľkej nástrahy veľkosť č.2 .To je však moje maximum, nerád vidím ryby s potrhanými ústami len preto ,že rybári požívajú zbytočne veľké háčiky. Každý tvar háčika má svoje výhody a nevýhody vzhľadom na terén v akom chceme chytať. Tu treba skutočne zvážiť to čoho je ten či onen typ háčika schopný zniesť. Ja som používal SB4 na montáž s panáčikom, SB5 pre montáž na dno SB3 pre Pop Up. Nemal som tu problémy s vyhnutím háčika ani pri náročnejšom zdolávaní , no pri SB4 s panáčikom sa mi občas stalo, že ryba mala hlbšie zapichnutý háčik a prichádzalo k zväčšeniu rany po vpichu . Tento problém prestal, keď som zväčšil potápajúcu guľôčku na 24mm a  Pop Up ponechal 20mm poprípade zmenšil na 14mm.

Kapor chytený na boilies Starbaits

Kam umiestňovať nástrahu? Vždy hľadajte miesto tam, kde je najmenšia pravdepodobnosť, že by ste mohli o rybu prísť v niektorej z prekážok. Myslím tým ,snažiť sa zabrániť utrhnutiu ryby s montážou. Začiatok priestoru, kde vchádzajú ryby do zarastenej zóny je skvelé miesto. Veľakrát je tu šanca rybu ešte pred prekážkami otočiť a nevpustiť ju do nich. Toto je ideálne riešenie ak máte tento priestor pred sebou. Ak ho však máte niekde na strane tu skutočne treba pozorne vybrať miesto pre uloženie montáže. Umiestniť montáž tak aby nemala ryba možnosť zájsť pri úniku do boku do nejakej prekážky z ktorej by ste ju nevedeli vyslobodiť. Buďte si istý, že ak bude mať čo i len tú najmenšiu možnosť tak ju využije. Preto sa snažte chytať pred úrovňou prekážky a mali možnosť čo najrýchlejšie ju odtiahnuť do bezpečnej zóny pre zdolanie. Neunáhlite sa s rýchlim naskočením do člna, najskôr rybu dostaňte od prekážky a potom až rýchlo na loď a snažiť sa ju vytiahnuť na voľnú vodu. Je to niekedy náročné ,hlavne ak ste na to sami, ale dá sa to zvládnuť. Totiž často sa stáva, že ak nemá ryba šancu dostať sa do prekážky nasmeruje si to na voľnú vodu a tam ju môžete potom pohodlne zdolať. Pri takomto spôsobe lovu počítajte s tým, že vaše cievky budú dotiahnuté a nesmie ryba dostať ani centimeter vlasca navyše, až keď nebude hroziť nebezpečenstvo zamotania ,vychutnajte si súboj s uvoľnenou cievkou. A ešte malé upozornenie, zabezpečte si udice na stojane proti stiahnutiu do vody, boli by ste prekvapený s akou ľahkosťou to zvládnu aj menšie ryby.

kapor chyteny par metrov od brehu

Aké nástrahy? Ak som chytal v teréne kde zaplavené boli trávové porasty, chytal som s plávajúcim boilies nad nimi. Používal som Montáž na fluorocarbóne Chod Rig vo väčšine so žltou Ananásovou alebo teraz mojou obľúbenou cyklámenovou guľôčkou Wild Berry , silne aromatizovanými identickým dipom. Inak na vnadenie som pod Pop Up používal pelety Hot Demon, alebo Spice Salmon ,ktoré som rozhádzal do okolia nástrahy. Nič viac a nič menej. Z tejto taktiky som ťažil hlavne vtedy ,ak už ryby sa vyslovene treli a naháňali sa po zaplavenom priestore. V ostatnom období som hlavne pred zaplavenou zónou navnadil pásom na širšie rozhádzaným boilies a na tento pás umiestnil svoje udice. Z príchutí som vo väčšine prípadoch ťažil z Prawn and Pepper ,Hot Demon a pri tohtoročnej výprave zo skvelej príchute RS1. No boli časové úseky, kedy bolo skutočne jedno čo tam dáte a ryba vám to nemala problém zobrať. Keď si však krátko po vytretí začala skutočne preberať tak tu ma podržala v tomto roku taktika len pár dipovaných guľôčok obalených Stick mixom v okolí nástrahy. Zvýšená atraktivita tu bola na mieste a čo ma prekvapilo ,že na ňu pozitívne reagovali aj veľké ryby, ktoré i keď boli po výtere neopúšťali toto miesto..

Ivan Fabian a jeho kapor šupináč

Lov rýb pri zvýšenom stave vody, kedy sú zaplavené pobrežné partie,ktoré sú hlavne na začiatku sezóny útočiskom rýb ponúkajú síce sťažené podmienky pre lov ,ale ak sa s nimi dokážete úspešne popasovať, výsledok bude pre Vás príjemným prekvapením, nielen úlovkom rýb, ale aj divadlom, ktoré ryby v týchto partiách v tomto čase ponúknu.

Viac o boilies Starbaits nájdete v témach Starbaits >>

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
3cko > 4. 08. 2014 14:50
Hlavne pouzivaj PVA, potom sa ti to nebude motat ani zachytavat.
Hirmi > 4. 08. 2014 09:12
Myslím, že z tohto je to celkom zrejmé: "Pri použití Pop Up neváham siahnuť pri tvorení montáže aj po 0,50mm fluorocarbóne. Chod Rig z tohto materiálu v kombinácii s 20cm stuženou šnúrkou je skvelou voľbou pre umiestnenie guľôčky nad zaplavenými trávami, alebo priamo v spleti vodných tráv." :)
Roman Krak > 4. 08. 2014 09:10
Chcel by som sa opytat autora do akej vysky dvihal pop-up? Lebo tam kde ja chytam su rastlilny vo vysoke aj 30 cm. Tak vysoko to nechcem davat a zaroven sa bojim aby sa to nedoplietlo.