Logo
  1. diskusia > 
  2. Všeobecne > 
  3. Šoková šnúra
  4.  | diskusia

Šoková šnúra

Akú šokovku používate? Na čo šokovka vlastne slúži? Používate skôr fc, alebo pletenú šnúru?

Akú šokovku používate? Na čo šokovka vlastne slúži? Používate skôr fc, alebo pletenú šnúru?

autor témy: Všeobecne - Marek Lacomon
téma založená: 2. 09. 2013
Nie je možne pridať nový príspevok, alebo úlovok pretože nie ste prihlásený
Elan > 14. 03. 2016 23:11
No ja som jeden cas pouzival 60mm a teraz mam 40mm obycajny silon, bezfarebny a nevidim v zaberoch rozdiel. Je to jedno ci si kupite fluorocarbon co je specializovany na pouzivanie ako sokovka, alebo za par centov sufix. Bude to jedno a to iste.
Carpin > 18. 10. 2014 21:36
Ja pouzivam 40 mm silon a aj viac asi tak 5 metrov. Dobre mi sluzi pri odhode a pri zdolavani vttravach a v korenoch je dostatocne pevny.
Rybarik > 9. 09. 2013 09:46
vrano a snura?
Vrano-mikbaits > 5. 09. 2013 11:04
Pri normalnom kameni, cca 300-400 g ti bude na 500m ta olovenka lezat aj s fluorocarbonom. Stalo sa mi, ze pri monofiloch to nebolo vzdy na dne no vtedy sa to da lahko a elegante riesit zadnym olovem.
Hirmi > 5. 09. 2013 10:59
Miloš myslím, že keď tam zapneš na kilový kameň oceľové lano a "došpanuješ na krv" tak nebude ležať ;)
Milos-nikl > 5. 09. 2013 10:57
Miro a ako je to teda s tym lezanim na dne? :)
Hirmi > 3. 09. 2013 09:38
Malcom ako si sa hore pýtal, čo je šoková šnúra, tak je to časť od silonu po montáž. Používa sa väčšinou šnúra, monofil, alebo fluorocarbón.

Monofil ako odpalovka/šokovka, je v podstate "obyčajný silon" o hrúbke 50-70mm. Fluorocarbon nie je úplne to isté ako používaš na náväzce, ale je jemnejší a ohybnejší a takmer bez pamäte. Šnúru ti hádam opisovať nemusím, alebo?

Na každú vodu iná šoková šnúra. Do zarastených vôd sa hodí viac šnúra, ale ako už písali, zraňuje to rybu, takže pri šnúre vždy na koniec treba dať aj olovenku -> aj keď tu sa dá polemizovať, či aj samotná olovenka nespôsobuje zranenia. Šnúra je drahšia a pláve, zatiaľ čo fluorocarbon a monofil je ťažší a skôr sa ti potopí, nereže zase tak rastliny, ale pri konároch a kameňoch budú účinejšie pretože sa narozdiel od šnúry nezarezávajú. Mám však skúsenosti, že ryba skôr zachytí monofil ako šnúru, či fluorocarbon.

Teraz budú nasledovať otázky ohľadne plávania, či ležania šokoviek. Poviem ti to rovno: vyviesť, došpanovať, vrátiť sa a ponoriť sa. Potom uvidíš, že ako to v skutočnosti je, napríklad aj s olovenkou ;)

MALCOM > 3. 09. 2013 08:22
A aky je rozdiel medzi monofilom a fluorocarbonom? Mne sa zda, ze fluorocarbon je strasne tuhy, robim si z toho navazce. Ci to myslis iny?
Garant > 3. 09. 2013 08:19
No urcite radsej monofil uz ak je to potrebne. Snura reze a zranuje ryby. Snura je dokonca plavajuca a skor ju prerezes na skebli ako napr. 50mm monofil, alebo fluorocarbon.
MALCOM > 2. 09. 2013 13:24
Akú šokovku používate? Take nieco je v pohode?
Nové príspevky v diskusiách

Najnovšie pridané diskusné témy

Dávame do pozornosti

Zemplínsky kapor Neoficiálne majstrovstvá Slovenska v love kaprov. Zemplínsky kapor patrí medzi najprestižnejšie preteky na Slovensku a ich víťaz za zaradí medzi nesmrteľných :)