Logo
  1. diskusia > 
  2. Revíry > 
  3. Merenye (Maďarsko)
  4.  | diskusia

Merenye (Maďarsko)

Pokec o jazere Merenye na juhu Maďarska.

Toto jazero vzniklo v roku 1962. Bol to chovný rybník. Vypúšťal a napúšťal sa v ročných , alebo dvojročných cyklusoch. Hlavná úloha bola chov kaprov. Takto to fungovalo až do roku 1992. V tomto roku celé jazero aj s okolitými pozemkami patriacimi k vode kúpil pán Régrádi. Od tohoto roku 1992 sa voda v jazere nevypúšťa a ryby nevylovujú. Starý pán už zomrel a jazero po ňom zdedila jeho manželka a dcéra. Tie ho prenajímajú momentálne pánovi Regős György. Ako správca jazera , ktorý sa o vás kedykoľvek postará vystupuje pán Szakcsi József.

Voda má 120ha. Jej dĺžka je približne 3km. Šírka sa pohybuje od 350m do takmer 600m. Hĺbka vody je pri hrádzi 2,6m , v strede jazera okolo 2m a na hornom konci 70-80cm. Dno je prevažne bahnité , ale nájdu sa aj miesta z tvrdým ílovitým dnom. V jazere sa vyskytujú samozrejme okrem kaprov aj kapitálne sumce , veľké množstvo zubáčov , z ktorých najväčšie dosahujú dĺžku vyše meter. Tiež je zastúpený amur , karas a pleskáč... Rekordný kapor bol ulovený Slovákom Robertom Gábrišom 27.8.2007 s váhou 24,1kg.

autor témy: Revíry - Admin
téma založená: 16. 04. 2014
Nie je možne pridať nový príspevok, alebo úlovok pretože nie ste prihlásený
Hirmi > 25. 06. 2014 20:50
Viem o ľuďoch čo budú na Palotáši :), ale na Merenye o nikom. A na ktoré miesto sa chystáš?
PetoKE > 25. 06. 2014 19:50
Ide sa o dva tyzdne stretneme tam niekoho zo Slovenska?
MALCOM > 2. 06. 2014 10:03
Pekne Hirmi ako vzdy, klobuk dole ;)
Hirmi > 28. 05. 2014 19:16
Aj takéto výpravy sa dejú na Merenye: (správa od chlapcov z Black Label Baits)

Merenye , aneb nie každá výprava je úspešná, aneb 2 počasie ma prinútilo zbaliť si švestky... Veci pobalené, vyrážame na dlho plánovanú výpravu do Maďarska.

11.05.14 – 19:00 Po príchode k vode sme sa zastavili v miestnom bufete, kde si vyplácame svoje povolenky na lov. Povolenky sú vyplatené a my sa presúvame spolu s porybným k nášmu miestu kde budeme loviť. Hneď po vystúpení z auta nás oboznamuje zo situáciou ktorá bude v najbližších dňoch „vládnuť“ na vode. Verdikt bol jasný : Rýchlo si vybaliť veci z áut a odniesť ich pred bufet, ináč nás budú musieť vyťahovať traktormi. Kedže počas vybaľovania už začalo mrholiť, tak ako prvé sme postavili bivaky,aby sme mohli do nich napratať všetky veci, ktoré musia ostať suché.

12.05.14 – 04:00 Ráno skoro vstávam, pripravujem si posledné veci, hádžem vedrá s krmením do člnu,, zapínam sonar a kričím pri prvom zaveslovaní na kolegov ktorí práve vstali – „ tam za vodou v rákosí „ Smiech ...
11:00 Zaznamenal som prvý záber na mojich prútoch, ktorý prišiel z bójky ktorú som mal v zadnej línii rozkrmenú Monster Crabom. Bolo to jemné pípnutie, no nesekal som.
14:00 Kolegovci mi vytreli kocúra a majú prvú rybu v podložke, ktorej váha presahovala 13 kg.

13.05.14 – 11:35 Rozsvietil sa moj ľavý prút, dvíham ho, sadám do člna a po príchode na miesto evidujem prvú rybu na háčiku, ktorá prišla na Monster Craba a mala 7,77 kg. Túto rybu sa mi podarilo chytiť spolu s dalším kaprom, ktorý bol zakvačený na mojom silóne zo starou montážou v tlame
14:30 Razantný záber, swinger pripnutý o palicu, cievka roztočená na maximum. Po pár minútach boja sa mi podarilo rybu dostať na hladinu, ktorá sa ale vypína 1m pred podberákom. Vyvážam to na novo snažím sa to položiť na to isté miesto kde predtým, dohadzujem pár guličiek Scoberry k montáži a pálim na breh.

14.05.14 – 4:00 Ranná jazda ma dvíha zo spacáku, pofukuje už dosť silný vietor, tak rybu zdolávam z brehu. Váha ukazuje 12,50 kg. Kapor dostal chuť na Monster Craba.
Uvažujem či vyviesť, alebo nie, nakoľko ako som spomínal, fúkal už dosť silný vietor, ale vravím si , ak tam nabehla ryba, tak to risknem. Situácia sa opakuje, par guličiek k montáži, pár k bójke.
Tak a to bolo asi posledné, čo som na tejto výprave spravil, po vyvezení začalo pršať, fúkať silnejší vietor a tu nastal zlom celej rybačky. Kolegovia zaznamenávajú maďarské správy v rádiu, kde hlásia na noc silný vietor presahujúci 100km/h a silné dažde.
Vlny na vode sa zdvihli na dobrý meter, člny na brehu boli horšie ako rozzúrený býk na ródeu. Neostávalo nám nič inšie ako čakať, pokým sa situácia neutíši. Pre úplný opak sa však rozhodli dvaja maďarský kolegovia ktorí chytali o pár flekov vedľa . Napriek tomuto počasiu sadli do člna a šli sa „zabójkovať“. Veľká vlna ich však zhodila z člnu a prevrátila v prsačkách do vody. Našťastie mali „H“ bójku ktorej sa držali obaja z posledných síl, kým sme k ním doveslovali a zachránili ich.
Vietor naberá grády a my sme nútení vyrábať si pomocou sekery dodatočné kolíky do bivaku zo zlomenej vetvy stromu ktoré merali cez 40 cm. Pár minút nato počujeme motorovú pílu, po príchode porybného sa dozvedáme, že vedľa karavanu padol strom, načo sa následne hneď aj zbalili a odišli domov. Myslel som, že tento deň neskončí, ale nebol som ďaleko od pravdy, do tretej ráno som si držal som "challenger" za pútka ktore slúžia na vyrolovanie predného okna.

14.05.15 – 5:00 Prebúdza nás pípanie 6-tich signalizátorov naraz . Nezodpovedne uviazaný čln nám prebehol cez všetky silóny a domotal všetko čo sa len dalo. Vyberáme tyčky s hrazdami a dávame ich bližšie ku bivakom, keby náhodou, tak aspoň aby sme prúty stihli s navijákmi zachrániť, v tom dostáva kolega sprchu v podobe 2m metrovej vlny , to bolo jeho posledné suché oblečenie.
Potreboval by som ešte dalšie dve strany aby som opísal negatíva typu, blato a voda v bivaku,zlomené 2 podberáky, mravce vo veciach, spacáku, dokonca sa mi už hniezdili na lehátku, zo 50 slimákov bez ulity, ktorých som našiel aj pár dní po rybačke v aute a na tanieri v bedničke  . Z rybačky ktorá mala trvať 6 dní sa chytalo 2 dni, vyše dva dni sa čumelo do stropu bivaku, dalšie dva som to nezvladol už, len kôli tomu, že sa nedalo vyvážať.
Zhrnul by som to asi tak, nie každá rybačka vyjde podľa predstáv, na tejto výprave s nami príroda doslova vy....la. Prvé dni som bol sklamaný a znechutený, pretože nám to nevyšlo podľa našich predstáv, ale už ma to prešlo a už teraz sa teším na dalšiu rybačku.
Franta > 28. 05. 2014 09:52
Pekne ryby, klobuk dole Hirmi
Hirmi > 27. 05. 2014 15:52
:)
Hirmi > 27. 05. 2014 15:45
Hirmi > 27. 05. 2014 15:44
Hirmi > 27. 05. 2014 15:43
Menšia správa: Na Merenye som bol od [b]18.5 do 25.5.[/b] Boli sme na fleku 25 (bývalá 19). Správca Ďuri a jeho personál sú veľmi príjemný ľudia, v podstate ak by sa niečo stalo dostupný 24 h/7 (Ďuri asi vôbec nepije, takže vždy mobilný + vie dobre po nemecky). Samotné jazero veľmi pekné, v strede predelené pásom bójok a vymedzujúcimi bójkami, ktoré ako tak kopíruju šírku flekov (vyzerá to ako pristávacia dráha pre lietadla). Ten náš patril medzi tie užšie, ale dvaja sme sa ako tak vedeli vtrepať. Problém boli susedia, ktorí sa slušne roztiahli.. neriešili sme to však (čo bola chyba), ale je to nováčikovská daň na tomto jazere. Spolu sme nachytali 143 kg rýb / 15 kaprov. Osobne som spokojný, aj keď na túto vodu sme vraj podpriemer, ale čítal som a počul, že boli ľudia aj bez záberu celý týždeň, tak to radšej nechcem rozvádzať. Prvý deň sme mali 4 ryby (sebavedomie stúpalo do výšin), potom prestalo pršať a prišlo oteplenie, mali sme celý čas slnečno a od 26 do 30 stupnov a následne tri dni bez záberu (a sebavedomie znova pekne dole). Hneď druhý deň po našom príchode sa ryba stiahla k prítoku a pokračovala vo vraj už prerušenom trení (samozrejme nie všetka ;) ). Takmer zo všetkých rýb, čo sme ešte vytiahali išiel mlieč a ikry. Poslednú noc s prichádzajúcimi prehánkami sme vydolovali ešte 3 ryby. Negatíva nie sú skoro žiadne, akurát bolo tam dosť veľa pokapaných menších rýb (kapríkov a karasov do 3 kg) a tie pri menšom vetríku bolo cítiť. Počas našej výpravy sa chytili 3 ryby nad 20kg (viď. predošlý príspevok). Pri odchode sme ešte zistili, že máme vybité batérie v oboch autách, ale ochotný Jozsi a Ďuri nám ich nakopli. Ešte trošku [b]praktické informácie[/b]: Pivko stojí 1 EUR v bufete, ten bol otvorený do 20tej, podľa toho koľko tam bolo ľudí. Batériu si viete dobiť pri bufete tiež za cca 1 EURo. Jozsi na oranžovom ISUZU sa nás prišiel spýtať, či nám nedošiel chlieb, voda, alebo či niečo nepotrebujeme - obchádza jazero aspoň raz za deň. Auto máte pri sebe, počas dažďa sa dostane úplne v pohode po flek 27, potom môžu nastať problémy - netreba sa obávať, správca ma k dispozícií 2 traktory a počas týždňa 2x upravoval cestu - vytiahnutie je poskytované zadarmo.
Hirmi > 25. 05. 2014 22:25
Dnes som sa odtiaľ vrátil (info podám neskôr). Chytali sme od 18. do 25.5. Chytili sa tri ryby nad 20kg, o ktorých sa na jazere hovorilio. Ďuri nám povedal, že jedna mala 26 kg, ALE, že to je zle odvážené a ryba mala maximálne 23 kg, aj podľa fotografie a asi aj podľa toho, že ju pozná Úsmev Druhú rybu chytili Česi na čísle 1. ( s nimi som sa osobne rozprával a potvrdili mi váhu presne na 24 kg). Tretia mala 20,4 kg chytená na fleku 28. a chytila ju milá pani z Prešova. Minulý týždeň bola chytená a navážená ryba 27,4 kg (toto je vraj nový rekord jazera, ale v bufete od Slovákov sme sa dozvedeli, že mala 26,90 kg). Pravdu hádam nevie nikto, ale držal by som sa Ďuriho, minimálne v tom, že ide o nový rekord jazera.
Hirmi > 9. 05. 2014 20:34
Nebude tam niekto od 19.mája?
Hirmi > 2. 05. 2014 20:27
https://docs.google.com/file/d/0B9mMr_St1QOURXp2Y2RvblNrNGc/edit?pli=1
Hirmi > 30. 04. 2014 12:53 číslo úlovku: 607.
Revíry, Merenye (Maďarsko)

Revíry / Merenye (Maďarsko)
príchuť: LGS by Charlie

váha: 16 kg dátum chytenia: neuvedené
dĺžka: neuvedené miesto chytenia: Merenye

popis: neuvedené

[ Najnovšie | ≪ Novšie | strana 1 z 2 | Staršie ≫ | Koniec ]
Nové príspevky v diskusiách

Najnovšie pridané diskusné témy

Dávame do pozornosti

Zemplínsky kapor Neoficiálne majstrovstvá Slovenska v love kaprov. Zemplínsky kapor patrí medzi najprestižnejšie preteky na Slovensku a ich víťaz za zaradí medzi nesmrteľných :)