Logo
  1. diskusia > 
  2. Všeobecne > 
  3. Rozpoznáva kapor farby?
  4.  | diskusia

Rozpoznáva kapor farby?

Vidi kapor farby, alebo vidi len ciernobielo?

Aky je vas nazor na to, ze kapor vidi len ciernobielo? Ako by ste potom vysvetlili to ze na niektore farby pop-up su lepsie pri zaberoch ako ine. Napriklad zlta a biela su urcite ucinejsie ako ine farby.

autor témy: Všeobecne - Abana
téma založená: 25. 03. 2016
Nie je možne pridať nový príspevok, alebo úlovok pretože nie ste prihlásený
Čeko > 30. 04. 2016 23:15
xman ten text som skopíroval z:http://www.lovkapra.com/o-kaproch-trocha-odborne-popis-kapra-rybnicneho/
Miki > 29. 04. 2016 11:40
A nie je to jedno ci rozoznava ci nerozoznava? V 99% pripadov sa riadi cuchom. Ochutna tak aj chutou. Ak chuti tak zozerie ak nechuti tak vypluvne :)
xman > 21. 04. 2016 11:02
Ceko podla tvojho vyjadrenia kapor urcite vidi vo farbach. To odkial mas tento text?
Čeko > 10. 04. 2016 20:56
Zrak je u väčšiny rýb najdôležitejším zmyslom. Prostredníctvom zraku sa ryby orientujú v priestore, zrak má význam pri hľadaní potravy, rozoznávaní nepriateľa, ostatných jedincov v húfe a partnerov pri rozmnožovaní. Húfy rýb sa udržujú z väčšej časti vizuálnym kontaktom – ryby sa snažia držať v takej vzdialenosti od seba, aby sa stále videli. Ryby majú vyvinuté komorové oči, umiestnené spravidla na bokoch hlavy. Avšak charakter videnia je určený vlastnosťami svetla vo vodnom prostredí. Rybie oko nemá viečka a zaostrovanie sa deje len približovaním alebo odďaľovaním šošovky od sietnice pomocou zvláštneho svalu. V podstate sú ryby krátkozraké. Majú však pomerne široké zorné pole, v rozmedzí 150–180°. Kaprov zrak umožňuje vidieť veci vo farbách, dokáže rozlišovať aj ich tvar. Farebne výrazné alebo kontrastné (vzhľadom k dnu a okoliu) nástrahy rybárov môžu kapra upútať natoľko, že ich zožerie už len zo zvedavosti. toľko z múdrych knih.
Favorit > 10. 04. 2016 19:27
Kapor urcite vidi a dobre. Ci rozpoznava farby je otazne, ale ja si myslim, ze vie rozoznat farbu. Zda sa mi ze aj zlozenie oka kapra naznacuje ze by mal vidiet farebne.
RastaRon > 6. 04. 2016 19:21
Redcarp: To ze ti isli zabery na zelenu popku neznamena ze kapor vidi farebne. Moze vidiet ciernobielo a viac sa mu pacil odtien zelenej. Tvoja skusenost skor moze dokazovat ze kapor .. vidi :)
RedCarp > 6. 04. 2016 18:39
Velmi zaujimava tema. Podla mojho nazoru kapor urcite rozpoznava farby. Mam to odskusane, kde dve rovnake plavacky oranzovu a zelenu som mal meter od seba a oba boli navonane rovnakou esenciou. Chodil mi stale zaber iba na zelenu. Aj ked som vymenil udice, stale zaber iba na zelenu farbu.
Admin > 31. 03. 2016 09:04
Z FB diskusie: Popis kapra rybničného. Vyňatie z článku . Zrak je u väčšiny rýb najdôležitejším zmyslom. Prostredníctvom zraku sa ryby orientujú v priestore, zrak má význam pri hľadaní potravy, rozoznávaní nepriateľa, ostatných jedincov v húfe a partnerov pri rozmnožovaní. Húfy rýb sa udržujú z väčšej časti vizuálnym kontaktom – ryby sa snažia držať v takej vzdialenosti od seba, aby sa stále videli. Ryby majú vyvinuté komorové oči, umiestnené spravidla na bokoch hlavy. Avšak charakter videnia je určený vlastnosťami svetla vo vodnom prostredí. Rybie oko nemá viečka a zaostrovanie sa deje len približovaním alebo odďaľovaním šošovky od sietnice pomocou zvláštneho svalu. V podstate sú ryby krátkozraké. Majú však pomerne široké zorné pole, v rozmedzí 150–180° (ŠVESTKA et al., 2000). Kaprov zrak umožňuje vidieť veci vo farbách, dokáže rozlišovať aj ich tvar. Farebne výrazné alebo kontrastné (vzhľadom k dnu a okoliu) nástrahy rybárov môžu kapra upútať natoľko, že ich zožerie už len zo zvedavosti. Na druhú stranu ho môže návnada určitej farby, tvaru a veľkosti, keď si ju začne spojovať s nebezpečenstvom, vyplašiť z lovného miesta (KUČERA, 2005).
Randal > 30. 03. 2016 17:07
Tak co sledujem tak oranzova a zlta patria medzi najlepsie farby. Tomas ma skusenosti s bielou. Jedna z tychto farieb bude urcite dobra.
Tomáš Ľupták > 30. 03. 2016 16:12
V urcitom obdobi funguje hlavne na zig rig zlta gulicka, ktora je tiez penova (bez dipov,aj vsetkeho) a potom zase zlta nejde vobec a vsetky zabery su len na bielu.Tak isto penovku bez rozpustania,prichute,dipu.
Takze si myslim,ze farba urcite hra nejaku rolu.Bol som 3mesiace nonstop pri vode,takze nemam to odskusane pri vikendovej rybacke.Na jar a začiatku sezony fungovala jedna a potom druha.Mal som naraz obe,menil som ich medzi sebou,aj skusal ine miesta,ale vzdy isla rovnaka farba.Nie som si vsak isty,ako je to v noci,ked je uplna tma a zig funguje takztiez.Z vlastnych skusenosti som mal este radsej,ked gulicky boli v kombinacii s ciernej.Svetlou stranou od hacika posobila z vrchu smerom ku tmavemu dnu a vynikala tam a zo spodu k svetlej hladine bola cierna polovica a bolo to takziez lepsie pre rybu najst.A vobec sa netreba bat aj10mm priemeru gulicky.Spolahlivo dvihla navazec do pozadovanej hlbky.
Cize z toho vsetkeho vyplyva,ze sa ryba neriadi len cuchom.Kapor je znamy,ze je to vsezravec a je na vsetko zvedavy,vsetko rad vyskusa,vsetko si ponasava a vyskusa,co to tam plava a to hlavne pri Zig Rigu.Aj ked to nechuti nijak,nema to ziadnu pachovu stopu,nijak ho nezaujme zlozenim,ale je to nieco,co sa hybe v stlpci,trosku sa to pri vlnach kyve a jeho velmi zaujima,co to je a pri prvom nasati sa uz pichne na hacik.
Podobne som to vnimal aj pri panaciku.Kde mi to nadlahcovala nastrahu a sladkou prichutou doladovala moju masovu gulicku
Duri > 30. 03. 2016 11:08
Ak by sa dokazalo, ze kapor nerozoznava farby, tak potom vsetky fluo popup by boli zbytocnost. Osobne si myslim ze sa riadi hlavne cuchom.
Franta > 26. 03. 2016 08:49
Ten obrazok je ako z ucebnice. Pekna ukazka ako by to mohlo vyzerat na dne iba pri grayscale zraku.
Hirmi > 25. 03. 2016 22:49
Tu je ešte porovnanie na dne, žltá a červená farba. Pre mňa osobne ak beriem, že kapor vidí čiernobielo, tak je biela a žltá najlepšia. Ak vidí farebne, tak žltá, biela a červená...
Hirmi > 25. 03. 2016 22:42
Ma ešte napadlo, že ak by kapor aj videl v odtieňoch čiernobielej. Tak by to asi vyzeral takto nejako oproti farbám.
Hirmi > 25. 03. 2016 22:32
Kross, ale vidieť čiernobielo môže znamenať, že nie len rozlišuje čiernu a bielu :) To je hlavne o tom, že rozlišuje odtiene od čiernej až k bielej. Preto ak tvoja čierna pop-up je na dne, ktoré je "slabo šedé" v očiach kapra, verím, že môže byť úspešná viac ako iné, resp. ak to používaš na zig-rig, tak oproti "hladine-oblohe" (ak je na pozadí obloha), jednoznačne bude najviac kontrastovať čierna popka, ak teda nie je noc :D

Osobne som však toho názoru, že kapor aj tak prevažne hľadá potravu inými zmyslami ako práve zrakom (aj keď ten hraje určite aspoň nejakú rolu). Aj tá tvoja čierna pop-up môže byť úspešná práve kvôli svojej aróme a nie farbe. (nenapísal si, či ide o nejakú umelu popku, alebo je to už hotová popka). Proste vo väčšine prípadov nemáme super priezračné vody a v tých "bežných" vodách už v 3 metroch vidíš.. málo, alebo skôr nič. V noci to je úplne jasné ako kapor hľadá potravu.

Ale tiež by ma samého zaujímalo, na koľko hraje rolu zrak kapra na jeho hľadanie potravy. To sa ale asi nedozvieme skôr ako začnú kapre rozprávať ;)
Kross > 25. 03. 2016 18:29
Z mojich skusenosti urcite zlta cierna farba su top. A hlavne kvoli tej ciernej si myslim, ze ak ju vie najst bude mat dobry zrak. Ak by nemal zlievalo by sa mu to spolu a nenasiel by ju.
Nové príspevky v diskusiách

Najnovšie pridané diskusné témy

Dávame do pozornosti

Zemplínsky kapor Neoficiálne majstrovstvá Slovenska v love kaprov. Zemplínsky kapor patrí medzi najprestižnejšie preteky na Slovensku a ich víťaz za zaradí medzi nesmrteľných :)