Logo

VN Kráľová - Keď jeden záber stačí

Posledný septembrový týždeň sme spolu s mojim veľmi dobrým kamarátom Romanom Kokim Strávili na Kráľovej, ktorá podľa môjho názoru patrí k jednej z najťažších slovenských revírov....

27. 05. 2015, autor: Peter Knapo
Značka: MIKBAITS

Romanova smola

Vzhľadom na počasie sme sa rozhodli, že to skúsime v plytších častiach, kde by stále kapríci mohli nabiehať. Vrásky na čele nám však spôsobuje veľké množstvo odumierajúcej trávy, ktorá dokáže skutočne skomplikovať lov. Už pri rozbaľovaní sledujeme pár slušnejších rýb neďaleko brehu. To nám dodáva potrebný optimizmus k lovu a my makáme ako fredky. Problémy nám začína spôsobovať motor, ktorý nechce štartovať. Po niekoľkých úpravách a konzultáciách po telefóne štartuje a my si to smerujeme k vytypovaným miestam. Miesta volíme v rôznych hĺbkach od 1 do 3 metrov, zakrmujeme, vyvážame a ja odbieham pracovne do Bratislavy. Po návrate sa nestačím diviť. Všetky prúty na brehu, polovica veci zbalených a Roman odpadnutý. Odumierajúce trávy spôsobujú väčšie ťažkosti ako sme čakali. Množstvo tráv sa v priebehu 15 minút nachytalo na vlasce a Roman nebol schopný vytiahnuť ani len prázdne montáže, ktoré nakoniec musel odrezať. Aby toho nebolo málo, zachytili sa na bójky, ktoré sa vplyvom prúdu potopili. Roman zhodnotil, že na tomto mieste to nepôjde a preto sa rozhodol pobaliť všetky veci, kým sa vrátim z Bratislavy. Pri balení mu však prišlo nevoľno a odpadol. Naozaj výborný začiatok, vravíme si.

mikbaits

Meníme miesto

Rýchlo balíme a rozhodujeme sa, že to skúsime v hlbšej časti priehrady, kde by problémy s trávami nemuseli byť až také výrazné. Romana smola neopúšťa a na novom mieste zisťuje, že stratil niekoľko vecí vrátane kolíka na sky-pode. Improvizujeme a na sky-pod vyrábame potrebné náhradne diely. Roman má toho dnes naozaj dosť a ide si ľahnúť. Až za tmy vyvážam teda všetky 4 prúty na rôzne miesta, ktoré hľadám podľa sonaru a pre istotu ich ukladám do gps-ky. Do rána sa nič nedialo a preto sa vydávame na detailný prieskum dna. Reliéf dna je veľmi členitý s množstvom hrán, potopených stromov a hĺbkami od 4 do 13 metrov. Jednoducho úkážkové miesta. Rozhodol som sa, že zariskujem a úplne sa vyhnem práve tým top miestam v podobe hrán, lavíc a potopených stromov, pre ktoré sa rozhodne väčšina rybárov. Už veľa krát sa mi potvrdilo, že tie najväčšie ryby sa chytia práve na miestach, kde by to bežného rybára ani len nenapadlo položiť. Myslím, že o takýchto flekoch by vedel rozprávať môj kamarát Majo Zauška, ktorý má niekoľko svojich top úlovkov, práve z podobných nenápadných miest, veľa krát v tesnej blízkosti brehu, kde by to nikoho ani len nenapadlo položiť. Jednoducho veľa krát sa vyplatí vyhnúť tým „najlepším“ miestam a zvoliť nenápadne s minimálnym tlakom.

Svoje miesta volím vo vzdialenosti takmer 400 metrov, kde sa nachádza rozsiahla planina s priemernou hĺbkou 3,5 - 4 metre. Žiadne hrany, žiadne prekážky, len holé dno. Moja taktika spočíva v postupnom prechytávaní týchto miest. Bójku používam len ako orientačný bod a montáže každých 24 hodín posuniem o zruba 30-40 metrov rôznymi smermi. Tejto taktike prispôsobujem aj kŕmenie a volím čisto 24mm vysušené boilies Gangster G4, ktorý mám možnosť otestovať. K montáži prihodím vždy len hrsť guličiek. Som rozhodnutý, že až do konca nebudem vôbec špekulovať nad inými druhmi boilies a všetko, vrátane nástrahy vsádzam na G4. Je mi jasné, že touto taktikou nedokážem chytiť väčšie množstvo rýb, ale skôr jednotlivé väčšie ryby, ktoré by sa v okolí mohli pohybovať. Roman volí podobnú taktiku s tým, že jeden prút vyváža na prvú hranu, kde rozkrmuje o niečo masívnejšie.

peter knapo

Sme bez záberu

Nasledujúce 3dni sme bez záberu. Vôbec nás to vzhľadom na zvolenú taktiku neprekvapuje, ani neznepokojuje. V podstate sa aj snažíme vyhnúť menším rybám, ktorými by sme dosiahli len zbytočný rozruch na našich lovných miestach. Navyše vieme, že na tejto priehrade je týždeň bez záberu úplne bežná vec. Preto v kľude vegetíme na brehu a užívame si príjemné počasie. Čas nám kráti niekoľko návštev našich kaprárskych priateľov, s ktorými si máme vždy čo povedať. Roman dostáva podvečer nesmelý záber z prvej hrany ktorý premieňa v krásneho guľatého lysca s malou chybičkou krásy – 5kg. Napriek tomu sa mu tešíme a prvý úlovok tradične zapíjame Romanovou preslávenou marhuľovicou. Pri prevážaní mojich prútov vždy prechádzam ponad 13 metrov hlbokú jamu na ktorej sa pravidelne dvíhajú sumce, ktoré reágujú na tykanie sondy. Nedalo mi to a vyviezol som sem jednu montáž, na ktorú som nastražil 35mm G4-ku silne nadipovanú v lososovom oleji a rozkŕmil taktiež silno nadipovanými gulami. Ani nie do hodiny sa ozval hlásič a ja som zdolal 120cm sumíka. Sumík potešíl ale už sem nevyvážam a všetko vsádzam na planinu.

Poslednú noc to prišlo

Prichádza predposledný 4-tý deň a posledný krát prevážame prúty. Venujeme tomu veľkú pozornosť. Na už spomínanej planine sa mi podarilo nájsť jemnú vyvýšeninku o zhruba 20 cm s tvrdším dnom a rovno to tam aj pokladám. Stále nám nedajú pokoj dvíhajúce sa sumce pri prechode ponad jamu. Preto voláme Norovi zo Žarnovice, ktorý nás má prísť pozrieť aby pribalil pár dážďoviek. Sumčiarske vybavenie so sebou nemáme, preto improvizujeme a na 45lb quicksilver naväzujeme malý trojháčik a od susedov požičiavame vábničku. V priebehu 30 minút sa mi darí vyvábiť 2 sumcov 120 a 125cm, ktorých Noro úspešne zdoláva. Fúzače potešili, ale končíme, pretože nechceme robiť zbytočnú rozruch vábením. Spokojný Noro nám na sky-pod naťahuje priateľkyne tangáče, že vraj pre šťastie. S úsmevom a dobrou náladou si pri západe slnka pochutnávame na údenom kolene a skvelej marhuľovici. Zhruba o 20:30 nás z debát vytrháva pomalá jazda na môj prút vyvezený na spomínanej vyvýšeninke. „Tangáče zabrali“, úsmevne konštatujeme a naskakujeme do člna. Motor znovu neštartuje, preto Roman povzbudený marhuľovicou vesluje na 400 metrovú vzdialenosť ako o život. Zhruba 100 metrov od miesta zisťujem že vlasec mi prechádza cez prekážku. Okamžite hádžem do vody kotvičku, vlasec sa mi darí zachytiť na prví pokus, rýchlo hryziem oba konce, naväzujem a smerujeme ďalej ku kaprovi. Dostávame sa nad kapra a ja si konečne vychutnávam zdolávanie. Po 15 minútach sa nám kapor ukáže v celej kráse a s rozklepanými kolenami zisťujeme s kým máme tú česť. Kapor si to vypálil ku dnu a ďalších 15 minút nás vodí kade sa mu zachce. Roman ho nakoniec úspešne podoberá a ja na celú priehradu z plného hrdla kričím: „ďakujeeeem Kráľová“ Nasleduje neskutočná záplava radosti. Celú cestu k brehu kričíme ako zmyslou zbavený a naplno si užívame neopísateľné pocity. Myslím, že viacerí naokolo neboli z toho nadšený, ale nám to bolo vtedy jedno.

Peter Knapo

Splnený sen

Kapor má neskutočných 108cm a rovných 24kg. Kapra narýchlo fotíme a púšťame. Sakovanie neprichádza do úvahy, pretože dobrá fotka mi nestojí za akékoľvek poškodenie kapra. Do rána už žiadny záber neprichádza a my balíme. Veľmi ma teší, že som zvolenej taktike veril až do konca a, že sa opäť potvrdilo ako môžu byť na prvý pohľad nezaujímavé miesta zaujímavými.

Mikbaits VN Kralova

S pozdravom Peter Knapo

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Zatiaľ nikto neuverejnil príspevok.