Logo

Šokujúca hodinka

Perfektný víkend na slovenskej celozväzovej vode. Od rána slniečko svieti, pofukuje príjemný vánok, hladina skoro ako olej a my s parťákom vieme, že toto bude na zábery chudobný deň ako to tu býva, ibaže..

23. 05. 2016, autor: Miroslav Hirjak
Značka: FBC carp

Ráno nás zobúdza telefonát od manželky, ktorá nás príde pozrieť počas pekného víkendu. Príde aj kolega, ktorý chce využiť pekné počasie a prevetrať sonar. Absolútne nevyspatý vstávam, hlavne kvôli tomu, že sme s parťákom čakali na vyvážku do 4:00 a až tak sa pobrali spať. Cez okná bivaku vidím, že dnes to bude horúci deň, predpoveď tentokrát vyšla :) "Dnes to bude teda skôr o sonarovaní a hľadaní nových miest", hovorím si v duchu. Hladina je ako olej a to na tejto vode neveští pri týchto teplotách nič dobrého.

Spravím si rannú rutinu, vypnem osvetlenie na signalizátoroch, otvorím si radlerík a na krk si zavesím ďalekohľad. Pozorujem vodnú hladinu, nevidieť žiaden extra pohyb, len sem tam boleň zaloví a čajka si z hladiny malú rybku zoberie. Rozmýšľam, že k bójke pôjdem prihodiť dve, tri hrsti, aby tam cez deň aspoň niečo bolo. Na jednej udici jedna 30 mm gulička od FBC carp s príchuťou Dunajská klobása, na bližšej bójke mám 2x20mm Red Salmon. Ako si tak sedíme a debatujeme, čo a ako vymyslieť na večer, prichádza z nenazdajky jazda, akú si predstavuje snaď každý kaprár. Cez takmer úplne zatiahnutú cievku sa odtáčajú metre silónu, backlead vystrelil meter nad hladinu a už sa nevrátil na svoje miesto. Na chvíľu všetci stŕpneme a ja nechcem veriť svojím zmyslom. Po pár sekundách mi dojde, že čo sa vlastne deje...

Chytám udicu a po parádnej naťahovačke s rybou ju dostávam asi na 5 metrov od člna. Po chvíľke sa objavia aj veľké bubliny. Podľa veľkosti bublín už tuším, že ryba nebude z najmenších. Udica ohnutá ako luk a vtedy ju uvidíme prvykrát. Pri pohľade na veľké šupinaté telo ma zaleje obrovská radosť, ktorú v zápätí pohltia obavy, aby som mohykána nevyrezal. Našťastie háčik sedí perfektne a ryba je v podberáku. Vydýchnem si, nasleduje high-five s parťákom a pokojné fotenie. Rybka, je úplne zdravá, krásne stavaná a má niečo cez 21 kg! Púšťam ju späť a hovorím si, že toto ráno aj napriek únave stálo za to.

kapor slovenska zvazova voda

Hirmi kapor Big Sue

Dnes si už môžem pokojne sadnúť, dopiť si radler a len pokojne sledovať hladinu. Keď v tom... záber na druhej udici, backlead vyletel nad hladinu a cievka sa nestíha pretáčať. Zuzka na mňa pozerá, nikto prvých pár sekúnd nechápe čo sa deje. Nebudem sa znova rozpisovať, ako prebiehalo zdolávanie, ale bolo veľmi podobné tomu prvému. Po necelých 15 minútach si v podberáku veziem na breh ďalšieho krásneho šupináča. Tentokrát 16,70 kg!

Hirmi kapor

hirmi kapor

Som nesmierne rád, že na Slovensku máme takéto nádherné vody, kde ešte plávajú takéto krásne "divoké" ryby. Ani jedna z rýb nemala žiadne zranenie v papuľke. Horná blanka v pysku bola absolútne neporušená. Tie neboli chytené minimálne niekoľko rokov, alebo dokonca vôbec. Obe tieto ryby a aj ďalšie, ktoré sme chytili boli šetrne vrátené vode s vierou, že ich ešte niekedy v budúcnosti stretnem, buď osobne, alebo aspoň uvidím na fotkách iných rybárov.

Hirmi

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Karol Damian > 31. 05. 2016 18:20
Ak prezije tato ryba, tak to este moze byt slovensky klenot. Palec hore!
3cko > 29. 05. 2016 11:24
Super Miro. Isla ti karta! ;) cenne ryby odtial. Gratulujem a len tak dalej.
Hirmi > 24. 05. 2016 20:04
Ďakujem Lagun :) Neuveríš, ale na boilies od spoločného známeho od vás z Dubníka :)
lagun22 > 24. 05. 2016 17:45
Miro, veľký palec hore, prekrásne šupíky :)
Hirmi > 24. 05. 2016 17:19
Ahoj :D
Áno, dá sa povedať, že som mal šťastie, ale na druhej strane vieš ako hovorím - naskillovanému šťastie praje :) Najbližšie sa dostanem k vode asi až v lete na nejakú aspoň trojdňovú rybačku. Ale tak vidíš treba skúšať aj jednodňovky, nikdy nevieš, kedy sa podarí. Hlavne nech sú montáže vo vode. Trafili sme miesto, čas a mali sme dobré guličky.
Stano Palo > 24. 05. 2016 11:22
Miro velka gratulacia. Ty si hrozny stastkar. Pri tvojom vytazeni ze sa vobec k vode dostanes uz mas stastie ;) a potom za hodinku nachytas zivotne ryby... Nabuduce idem s tebou!! Ale klobuk dole vidiet, ze kto vie ten to vie ;)