Logo

Keď viacerí robia to isté, ale rovnaké to nie je

Správu o mojej prvej tohtoročnej rybárskej výprave začnem trochu netradične, a to na každoročnej rybárskej výstave v Trenčíne. Pamätám si to veľmi presne a detailne, ako sme večer v sobotu po návale zákazníkov, stáli unavení pred stánkom a rozprávali sa ako inak o rybách a aj o revíri Sahara.

16. 06. 2016, autor: PhDr. Miroslav Fečko, PhD.
Značka: LK BAITS

Vtedy mi Lukáš Krása povedal, že veď teda prečo neprídem na ryby na Saharu. Moja odpoveď v Trenčíne bola celkom jednoduchá, ale zároveň jednoznačná, a to že veď prídem. Bez zbytočných slov a bez diskusií bolo rozhodnuté.Po naplánovaní a doladení konkrétneho termínu som mal pred sebou necelých 5 dní rybačky, a to začiatkom mája. Bol to čas, kedy som si myslel, že už budú naplno jarné podmienky lovu, ryba rozplávaná a poriadne pri chuti.

Ako to ale často býva, tak počasie si išlo svojim vlastným a stále tak trochu chladným tempom. Studené noci nás voľajako nechceli opustiť a prvým jarným lúčom slnka vzdorovali naozaj srdnato. Nasvedčovali tomu aj rôzne správy zo Sahary, ktoré som dni pred odchodom zbieral. Ryba veľmi neide, voda je stále studená, zábery sú ojedinelé, som v tejto súvislosti často počúval. Nevadí, vravel som si. Hlavne sa chcem ísť konečne pozrieť na revír o ktorom som už veľa počul a možno, keď svätý Peter dá, sa na brehu ukáže aj nejaká zo saharských špecifických a výnimočných rýb. Dookola som si prezeral fotografie lyscov, riadkačov, dobre stavaných šupináčov a tajne si prial, aby som si aspoň jedného saharského bojovníka mohol odfotiť.

Na rybačku som sa vybral spolu so svojim dlhoročným rybárskym kolegom a kamarátom Janom. Po ceste trvajúcej viac ako 7 hodín sme k jazeru dorazili až o 22:00. Príchod sme si samozrejme trochu obohatili aj krátkou nočnou obchôdzkou po lokálnych obciach, kým sme už teda naozaj trafili ten správny smer. Nevadí. Dorazili sme a to je to podstatné. Hneď na úvod nás privítal správca jazera, ktorý nám pri navigácii pomáhal a v krátkosti nám vysvetlil čo sme potrebovali. Nebudem sa ďalej detailne zmieňovať o priebehu jednotlivých dní, ale skúsim to zhrnúť do toho najpodstatnejšieho.Celkovo sme spolu s kolegom zdolali 16 rýb. Sahara nás poriadne vyškolila, a to hlavne v spôsoboch zatraktívňovania nie len nástrah ale aj návnad.

 

Po väčšinu času sme nemali série záberov. Kapry sa kŕmili skôr sporadicky a preferovali atraktívne nástrahy. Z pohľadu druhu boiliesu a príchutí dominoval najmä sea food, spice shrimp, ale aj lesná jahoda a nutric acid. Cez deň sme zase skúšali zig rig penu dipovanú v jahode, a to 5 cm nad dnom. Dobrým pomocníkom bola aj Karpela naplnená pop up hybrid pastou, ktorá nám tiež dopomohla k záberom aj v priebehu dňa. Klasické formy zatraktívňovania za použitia PVA mixov, obaľovacích pást a dipov boli taktiež veľmi nápomocné. Pozornosť sme ale venovali aj kŕmeniu, kde sme pomocou kobry dokrmovali vždy aj pár guličiek Fish Activu, ktorého rozpustnosť a schopnosť „naštartovať“ kŕmne miesto boli na nezaplatenie.

V závere by som sa chcel zmieniť aj o revíry Sahara ako takom a nie len o spôsobe lovu na ňom. Pred príchodom som poznal a videl rybiu obsádku, ktorá sama o sebe je unikátom minimálne v stredoeurópskom regióne. Dobre stavané ryby, neopakovateľné formy lyscov a riadkačov sú lákadlom pre mnohých rybárov. Obliadnuc sa spätne a hodnotiac to všetko čo sme mali možnosť na Sahare vidieť a zažiť, musím povedať, že je toho omnoho viac čím je Sahara výnimočná. Tento punc výnimočnosti je daný a určovaný ľuďmi, ktorí sa o revír starajú.

 

Videl som tam zápal pre ryby, život obetovaný prírode a starostlivosti o kaprov. Každá ryba je od plôdika vychovaná, kŕmená a nasadzovaná. Kaprom je dopriavané kŕmenie, ktoré si rybári kupujú bežne v obchodoch a na zdravie a kondíciu rýb je kladený veľký dôraz. Možno si práve myslíte, že tých superlatívov je nejako priveľa. Ale takéto sú moje úprimné dojmy. Každopádne nie všetky revíri sú totožné a tak mnoho ľudí robí to isté, ale rovnaké to nie je. Skúste a sami uvidíte.

diskusie a úlovky LK BAITS >>

Nie je možne pridať nový príspevok, pretože nie ste prihlásený
Zatiaľ nikto neuverejnil príspevok.